Odwet Rosjan. Zdemontowano pomnik upamiętniający polskich zesłańców i badaczy Syberii

Polska kontra Rosja. Zdjęcie ilustracyjne: Canva
Polska kontra Rosja. Zdjęcie ilustracyjne: Canva
REKLAMA

Pomnik upamiętniający ofiary represji politycznych, polskich zesłańców i badaczy Syberii w Jakucku został usunięty – poinformowały lokalne media. W czerwcu z pomnika zniknęła tablica z nazwiskami zesłańców.

O usunięciu pomnika, składającego się z kilku dużych głazów, informuje portal Sakhaday.ru. Portal powołuje się na informacje przekazane przez Rusłana Wasiliewa z jakuckiego oddziału stowarzyszenia ochrony zabytków we wpisie w rosyjskiej sieci społecznościowej.

REKLAMA

W czerwcu Radio Swoboda, również powołując się na Wasiliewa, podało, że z pomnika zniknęły tablice pamiątkowe. Wcześniej cały obiekt miał zostać otoczony ogrodzeniem.

Utworzony w 2002 r. pomnik poświęcony zesłańcom i represjonowanym składał się z pięciu głazów, na których umieszczone były tablice z nazwiskami polskich naukowców, którzy po zesłaniu do Jakucji zajmowali się badaniem tamtejszej kultury. Byli to Wacław Sieroszewski, Edward Piekarski, Jan Czerski, Aleksander Czekanowski. Jedna z tablic była poświęcona ofiarom zesłań XVII-XIX ww. i ofiarom represji politycznych XX w.

(PAP)

REKLAMA