SKANDAL! Zełenski i Trudeau uhonorowali weterana SS Galizien. Interweniowali Żydzi [VIDEO]

Aplauz dla weterana SS Galizien w kanadyjskim parlamencie / Foto: screen X
Aplauz dla weterana SS Galizien w kanadyjskim parlamencie / Foto: screen X
REKLAMA

Skandal w kanadyjskim parlamencie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński i tamtejszy premier Justin Trudeau oklaskiwali weterana SS Galizien Jarosława Hunkę.

Do zdarzenia doszło w piątek w parlamencie Kanady, gdzie wystąpił prezydent Zełeński. Kanadyjscy politycy uhonorowali przy tej okazji weterana SS Galizien Jarosława Hunkę, który wyemigrował do tego kraju.

REKLAMA

Według przewodniczącego tamtejszego parlamentu, weteran SS Galizien to „ukraiński i kanadyjski bohater”, który walczył przeciwko Sowietom podczas II wojny światowej.

Informację potwierdziła agencja AP. 98-letni Jarosław Hunka walczył w 14. dywizji Waffen SS. Była to jednostka składająca się z ukraińskich ochotników z terenu Galicji, którzy w świetle prawa międzynarodowego byli obywatelami polskimi.

„Z części ochotników do SS-Galizien Niemcy utworzyli galicyjskie pułki policyjne, które «wsławiły» się licznymi zbrodniami na Polakach w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w 1944 roku, w tym w Hucie Pieniackiej” – przypomina portal kresy.pl.

„Kanadyjski parlament nagrodził owacją na stojąco jawnego kolaboranta nazistowskiego” – napisał profil The Canada Files. Do sprawy odniósł się też Ivan Katchanovski z Uniwersytetu w Ottawie.

„Weteran dywizji SS Galizien został nazwany przez przewodniczącego kanadyjskiego parlamentu «ukraińskim bohaterem» i «kanadyjskim bohaterem» oraz dostał podziękowania «za całą jego służbę»” – wskazał.

W sieci pojawiło się także nagranie, na którym wyraźnie widać oklaski dla nazistowskiego kolaboranta ze strony Trudeau, Zełeńskiego i jego żony.

Na zajście zareagowało Centrum Simona Wiesenthala, domagając się przeprosin za słowa spikera Izby Gmin. Skruszony Anthony Rota przeprosił.

– Później uzyskałem więcej informacji, które sprawiają, że żałuję mojej decyzji. Pragnę jasno powiedzieć, że nikt, łącznie z kolegami parlamentarzystami i delegacją Ukrainy, nie był świadomy moich zamiarów ani moich uwag – oświadczył.

– Szczególnie chcę najserdeczniej przeprosić społeczności żydowskie w Kanadzie i na całym świecie – zaznaczył, dodając, że przyjmuje „pełną odpowiedzialność” za swoje zachowanie.

REKLAMA