Proces w trybie wyborczym. Kandydat i wojewoda PiS przegrywa

Policjant Paweł Jastrząb, były już zastępca komendanta krakowskiej policji, w towarzystwie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.
Policjant Paweł Jastrząb, były już zastępca komendanta krakowskiej policji, w towarzystwie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity (drugi z lewej). / Fot. PAP
REKLAMA

Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił w poniedziałek pozew złożony w trybie wyborczym przez wojewodę małopolskiego i kandydata PiS do Sejmu Łukasza Kmitę przeciwko posłowi PO Markowi Sowie. Kmita domagał się przeprosin za krytykę jego działań związanych z zapadliskami w Trzebini.

Poseł Sowa podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej przedstawił „6 konkretów na ratunek Trzebini”. W trakcie spotkania mówił też m.in.: „Zero pomocy, zero wsparcia, to jest tak naprawdę roczny efekt poczynań ekipy PiS-u i wojewody Łukasza Kmity”.

REKLAMA

Sąd Okręgowy w Krakowie w całości oddalił pozew złożony w trybie wyborczym przez wojewodę Kmitę. Domagał się on m.in. zakazania posłowi Sowie rozpowszechniania nieprawdziwych – jego zdaniem – informacji oraz opublikowania przeprosin w lokalnych mediach.

Sąd oddalając pozew uznał, że wypowiedź posła PO mieści się w ramach dozwolonej krytyki, a on sam ma prawo oceniać działania administracji rządowej jako nieskuteczne. Sąd argumentował także, że nie można oceniać wypowiedzi Sowy jako wyrwanych z kontekstu, a osoby publiczne muszą być przygotowane na krytykę.

Wojewoda Kmita zastrzegł zamierza złożyć odwołanie od wyroku.

REKLAMA