Kolejny proces w trybie wyborczym. Bezpartyjni Samorządowcy kontra Tusk. Wyrok pierwszej instancji

Donald Tusk.
Donald Tusk. / foto: PAP
REKLAMA

Legnicki sąd oddalił w środę pozew Bezpartyjnych Samorządowców (BS) złożony w trybie wyborczym przeciwko przewodniczącemu PO Donaldowi Tuskowie. Bezpartyjni Samorządowcy zapowiadają apelację.

We wtorek BS poinformowali o złożeniu pozwu w trybie wyborczym przeciwko Donaldowi Tuskowi. Rzecznik ugrupowania Krzysztof Maj napisał, że rosnące poparcie formacji „nie jest na rękę PiS, dlatego musieliśmy wygrać z TVP, która nas pomijała, nie jest też na rękę PO, której lider kłamie na nasz temat”.

REKLAMA

„Zastanawia mnie, dlaczego to robi, skoro jego partyjny kolega Michał Szczerba za insynuacje o naszej współpracy z PiS przegrał z nami w sądzie” – napisał Maj.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Chodzi o wypowiedź Donalda Tuska podczas wiecu wyborczego w Pile 21 września. Lider Koalicji Obywatelskiej mówił o tym, że Bezpartyjni Samorządowcy to „przystawka PiS” i „pomocnicy Kaczyńskiego”, i zarzucił wprost, że są finansowani przez partię rządzącą.

W środę legnicki sąd oddalił pozew bezpartyjnych samorządowcy. „Wniosek bezpartyjnych oddalony, Donald Tusk wygrał proces w Legnicy. Serdeczne gratulacje! Wygraliśmy dziś, wygramy 15 października 2023!” – napisał na X/Twitter poseł PO Robert Kropiwnicki.

Bohdan Stawiski, koordynator medialny Bezpartyjnych Samorządowców zapowiedział, że BS złożą apelację od środowego orzeczenia. „Tusk kłamie, nie zgadzamy się z orzeczeniem sądu” – twierdzi.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, sąd okręgowy rozpoznaje wniosek złożony w trybie wyborczym w ciągu 24 godzin. W ciągu następnych 24 godzin strony mają czas na złożenie zażalenia do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu II instancji nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu. Publikacja sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin następuje najpóźniej w ciągu 48 godzin, na koszt zobowiązanego. W orzeczeniu sąd wskazuje medium, w rozumieniu prawa prasowego, w której ma nastąpić publikacja oraz termin publikacji.

REKLAMA