Fabryki Volkswagena stanęły. Gigantyczna awaria komputerów sparaliżowała produkcję

Volkswagen. Foto: Pixabay
Volkswagen. Foto: Pixabay
REKLAMA

Niemieckie zakłady Volkswagena, w tym także w centrali w Wolfsburgu, wstrzymały w środę produkcję samochodów z powodu poważnej awarii w systemie komputerowym. Koncern powołał sztab kryzysowy.

Fabryki marki VW w Niemczech wstrzymały produkcję – potwierdził w środę późnym wieczorem agencji AFP rzecznik koncernu Christian Schiebold.

REKLAMA

Nie wygląda to na atak hakerski z zewnątrz. Ciężko pracujemy, by rozwiązać problem – zapewnił. Nie wiadomo jednak, kiedy produkcja zostanie wznowiona.

Oprócz Wolfsburga, największej fabryki grupy VW, problem dotyczy również zakładów w Emden, Zwickau, Osnabrueck, Hanowerze i Dreźnie, a także zakładów produkujących komponenty w Kassel, Brunszwiku i Salzgitter.

Przyczyna awarii nie została jeszcze zidentyfikowana.

Zakłócenia trwają od godziny 12.30 i są analizowane. Istnieją konsekwencje dla fabryk produkujących pojazdy – powiedział agencji dpa przedstawiciel VW.

Jak podaje dziennik gospodarczy „Handelsblatt”, zakłócenia dotyczą także fabryki marki Audi, a także zakładów grupy VW poza granicami Niemiec.

Awaria naprawiona

W czwartek rano, niecałe 24h od wystąpienia awarii, najwyraźniej z gigantycznym problemem się uporano. Rzecznik firmy przekazał w komunikacie, że zlokalizowano źródło awarii i ją naprawiono. Aplikacje, które działają przy produkcji, są obecnie restartowane i kwestią minut, a w niektórych przypadkach maksymalnie godzin jest, kiedy globalna produkcja znowu ruszy.

Fabryka w Hanowerze oświadczyła na przykład, że u nich wszystko działa już, jak należy.

REKLAMA