Sondaż IBRiS dla Onetu. PiS pierwszy z dużą przewagą, a Konfederacja dopiero piąta

Posiedzenie Sejmu.
Sejm - zdj. ilustracyjne. / Fot. PAP
REKLAMA

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, PiS otrzymałoby 35,1 proc. głosów, a KO – 27 proc. Podium zamknęłaby Trzecia Droga, na którą chce głosować 10,4 proc. badanych. Do Sejmu weszłaby też Lewica z 10,1 proc. głosów i Konfederacja z 9,5 proc. – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

Jak pisze Onet.pl, udział w głosowaniu deklaruje 61,1 proc. ankietowanych, w tym 49,8 proc. „zdecydowanie”, a 11,6 proc. „raczej”. Na wybory nie wybrałoby się 37,4 proc., w tym 21,9 proc. „zdecydowanie nie”, a 15,5 proc. „raczej nie”.

REKLAMA

Największe poparcie zyskałoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,1 proc. Za PiS ulokowałaby się KO z 27 proc. głosów. Oznacza to 8 pkt proc przewagi partii rządzącej nad KO. „Prawo i Sprawiedliwość trzyma Koalicję Obywatelską na dystans” – komentuje portal.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Sondażowe podium z poparciem 10,4 proc. zamyka Trzecia Droga, czyli koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. Na kolejnym miejscu byłaby Lewica z 10,1 proc. poparcia. Do Sejmu weszłaby też Konfederacja z wynikiem 9,5 proc. Pod progiem wyborczym znaleźliby się Bezpartyjni Samorządowcy (2 proc.) i Polska Jest Jedna (0,3 proc.).

Odpowiedzi „nie wiem/ trudno powiedzieć” udzieliło 5,6 proc. badanych, co – jak podkreśla portal – jest największą zmianą w stosunku do poprzedniego sondażu, gdy niezdecydowanych było o 3,5 pkt proc. więcej.

„Z obliczeń Onetu na podstawie sondażu IBRiS wynika, że rozkład mandatów w Sejmie wyglądałby następująco: PiS – 195, KO – 150, Trzecia Droga – 41, Lewica – 38, Konfederacja – 35, mniejszość niemiecka – 1” – czytamy.

Jak zauważa portal, oznacza to, że PiS nie byłoby w stanie samodzielnie rządzić. „Co więcej, partia nie byłaby w stanie kontynuować swoich rządów z udziałem Konfederacji. Oba ugrupowania dysponowałyby 230 mandatami, a minimalna większość sejmowa to 231 głosów. Konieczne byłoby szukanie stronników wśród innych sił na dzisiejszej opozycji” – podkreśla onet.pl.

„KO, Trzecia Droga i Lewica miałyby wspólnie 229 mandatów. W związku z tym jej teoretyczna szansa na stworzenie rządu to udział przedstawiciela mniejszości niemieckiej oraz jednego z reprezentantów Konfederacji” – dodaje portal.

Jak informuje Onet.pl, sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniu 27 września 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).(PAP)

REKLAMA