Makabryczny rekord. Masowe morderstwa nastolatków

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Zabójstwo 15-letniej dziewczyny w Londynie, która została zadźgana nożem w drodze do szkoły, ponownie zwróciło uwagę na problem rosnącej przemocy wśród brytyjskich nastolatków. Od początku roku tylko w Londynie zamordowanych zostało 15 nastolatków, czyli więcej niż w całym zeszłym roku.

Choć sama ta liczba jest przerażająca, to z kilku powodów śmierć Elianne Andam zszokowała brytyjską opinię publiczną bardziej niż w innych takich przypadkach. 15-latka zginęła w środę rano w drodze do szkoły zaraz po wyjściu z miejskiego autobusu, a domniemanym zabójcą jest 17-latek, który dźgnął ją w szyję tzw. nożem zombie, mającym ostrze o długości ok. 30 cm. Według mediów, ofiara i sprawca prawdopodobnie się znali, a powodem zabójstwa mogła być zazdrość, że dziewczynka zaczęła się spotykać z kimś innym.

REKLAMA

Do zabójstwa doszło w Croydon w południowym Londynie, w dzielnicy, która już wcześniej miała złą reputację, jeśli chodzi o przestępstwa z użyciem noży i innych ostrych narzędzi.

Agencja PA sporządziła w czwartek zestawienie wszystkich nastolatków zabitych w Londynie od początku tego roku, a także osób zatrzymanych bądź oskarżonych w związku z ich zabójstwami. Andam jest jedyną dziewczyną i jedną z dwóch najmłodszych ofiar, obok 15-letniego chłopca. Spośród tych 15 ofiar śmiertelnych, 12 zginęło wskutek dźgnięcia nożem lub innym ostrym przedmiotem, dwie zostały zastrzelone, a jedna, 17-latek zmarł wskutek pobicia.

Zwraca uwagę fakt, że w przypadku 13 z tych 15 zabójstw oskarżonymi są osoby w podobnym wieku do ofiar – w jednym z pozostałych dwóch przypadków jeszcze nikogo nie złapano, a w drugim, zabójstwa wspomnianego wcześniej 15-latka, oskarżeni są w wieku między 26 a 29 lat. Najmłodszą osobą zatrzymaną w związku z tegorocznymi zabójstwami nastolatków jest 14-latek.

Znamienne jest też to, że 13 z 15 ofiar, w tym Elianne Andam, wywodzi się z mniejszości etnicznych, podobnie jak najprawdopodobniej większość domniemanych sprawców. Personalia niepełnoletnich oskarżonych nie są ujawniane, stąd można oceniać tylko na podstawie pochodzenia etnicznego pełnoletnich.

Od początku roku w Londynie zamordowano, wliczając w to tych 15 nastolatków, 79 osób.

REKLAMA