Dziś w życie wchodzą istotne zmiany dla pacjentów

Apteka
Apteka. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA

W niedzielę 1 października zmieniły się zasady wystawiania zleceń na wyroby medyczne takie jak m.in. opatrunki, okulary, glukometry, cewniki i protezy.

Od 1 października zlecenie na wyroby medyczne będzie można wystawić jedynie elektronicznie. Do tej pory obowiązywały także zlecenia w formie papierowej, jednak od dzisiaj to już przeszłość.

REKLAMA

Z dniem dzisiejszym lekarzy i innych pracowników służby zdrowia w Polsce obowiązują e-zlecenia.

W dalszym ciągu zlecenia wystawiać będzie mogła jedynie osoba uprawniona – np. lekarz, pielęgniarka, położna, felczer lub fizjoterapeuta.

Zlecenia będzie można realizować tak samo, jak realizuje się e-recepty. By zrealizować zlecenie, trzeba się udać do apteki lub sklepu medycznego, który podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Aby dokonać realizacji zlecenia na wyrób medyczny trzeba podać PESEL oraz numer identyfikacyjny elektronicznego dokumentu, czyli e-zlecenia.

Czterocyfrowy kod e-zlecenia przyjdzie w formie wiadomości SMS lub mail. Osoby, które nie podały swojego numeru telefonu lub adresu mailowego, mogą dostać e-zlecenie w formie wydrukowanej.

REKLAMA