Kilkadziesiąt tysięcy nielegalnych imigrantów przepłynęło w tym roku przez La Manche

Nielegalni imigranci dopłynęli do Hiszpanii.
Nielegalni imigranci dopłynęli do Hiszpanii. / Fot. PAP/EPA
REKLAMA

Przez pierwsze dziewięć miesięcy 2023 roku do Wielkiej Brytanii nielegalnie przedostało się przez kanał La Manche 24 830 osób na 506 łodziach – wynika ze statystyk opublikowanych w niedzielę przez ministerstwo spraw wewnętrznych.

Tylko w sobotę przypłynęło w ten sposób 537 nielegalnych imigrantów, co jest najwyższym dobowym bilansem od czterech tygodni.

REKLAMA

Jednak liczba nielegalnych imigrantów jest wyraźnie – o jedną czwartą – niższa niż w pierwszych dziewięciu miesiącach zeszłego roku, kiedy było ich 33 048. Znacząco niższy jest także bilans tegorocznego września – nielegalnie przybyło 4729 osób, podczas gdy we wrześniu ubiegłego roku było ich 8054.

Ponieważ w ostatnich trzech miesiącach roku poziom nielegalnej imigracji przez kanał La Manche jest z racji warunków atmosferycznych niższy niż w lipcu, sierpniu i wrześniu, istnieje realna szansa, że całkowity bilans tego roku będzie niższy niż ubiegłego. Byłaby to pierwsza taka sytuacja od kiedy w 2018 r. pojawiło się zjawisko nielegalnej imigracji przez La Manche – od tego czasu w każdym kolejnym roku statystyki były znacząco wyższe niż w poprzednim. Ubiegłoroczny rok był rekordowy – przedostało się tą drogą 45 755 osób.

Na początku stycznia premier Rishi Sunak zapowiedział, że zatrzymanie nielegalnej imigracji przez La Manche będzie jednym z pięciu jego tegorocznych priorytetów.

(PAP)

REKLAMA