Popularny wśród turystów archipelag to główny kierunek nielegalnych imigrantów

Wyspy Kanaryjskie. Foto: wikimedia/NASA
Wyspy Kanaryjskie. Foto: wikimedia/NASA
REKLAMA

Od stycznia do września 2023 r. na Wyspy Kanaryjskie dotarło łodziami prawie 15 tys. imigrantów z Afryki, podało w poniedziałek ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii, wskazując, że archipelag to główny kierunek nielegalnych wypraw imigrantów.

Resort sprecyzował, że choć spodziewał się, że w ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego roku liczba nielegalnych imigrantów na hiszpańskim archipelagu przekroczy poziom 15,2 tys., to po przeprowadzeniu dokładnych szacunków liczbę tą określił na 14,9 tys. osób.

REKLAMA

Zgodnie ze statystykami MSW Hiszpanii w porównaniu do okresu styczeń-wrzesień 2022 r. liczba nielegalnych imigrantów docierających na Wyspy Kanaryjskie zwiększyła się o 19,8 proc. Rośnie liczba pasażerów łodzi docierających do brzegów wysp hiszpańskiego archipelagu. Zazwyczaj jednostki rybackie, którymi z afrykańskiego wybrzeża przerzucani są na Wyspy Kanaryjskie imigranci, transportują ponad 100 pasażerów.

Głównym kierunkiem dla afrykańskich imigrantów jest w tym roku Lanzarote. Na wyspę tą kieruje się w 2023 r. co trzeci nielegalny imigrant przypływający na hiszpański archipelag.

Według MSW Hiszpanii w 2023 r. do tego kraju dotarło w sumie, zarówno drogą morską, jak i lądową, 26,5 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki, czyli o 14,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ub.r.

(PAP)

REKLAMA