Rekordowe poparcie Trzeciej Drogi, wzrost Konfederacji. Jak wyglądałby Sejm? [SONDAŻ]

Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne.
Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość wraz z przystawkami niezmiennie prowadzi w wyborczych sondażach, ale dalekie jest od rządzenia – wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Rekordowe poparcie notuje Trzecia Droga.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość wraz z przystawkami (Suwerenna Polska, Republikanie, Kukiz’15), uzyskując 32,3 proc. głosów. To spadek w porównaniu z poprzednim badaniem o 1,5 pkt proc.

REKLAMA

Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z przystawkami (Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni, AgroUnia) z wynikiem 26,4 proc., co oznacza spadek o 1,7 pkt proc.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Ostatnie miejsce na podium zajmuje obecnie Trzecia Droga. Na sojusz Polski 2050 i PSL chce zagłosować 12,1 proc. ankietowanych, o 3,1 pkt proc. więcej niż w badaniu sprzed tygodnia. Formacja ta notuje rekordowe poparcie od momentu, gdy Kosiniak-Kamysz i Hołownia formalnie zawarli sojusz.

Tuż za podium znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość z poparciem na poziomie 9 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc.). Do Sejmu weszłaby także Lewica, na którą chce zagłosować 8,1 proc. ankietowanych (spadek o 0,6 pkt proc.).

Poza Parlamentem znaleźliby się Bezpartyjni Samorządowcy (3,6 proc.) oraz Polska Jest Jedna (0 proc.). 8,5 proc. respondentów, nie wie, na kogo oddać głos (wzrost o 0,6 pkt proc.).

Sondaż – rozkład mandatów w Sejmie

Jak przekazano, najnowszy sondaż przynosi wiele zmian w mandatach. Zgodnie z kalkulatorem prof. Jarosława Flisa, PiS mogłoby liczyć na 186 mandatów, Koalicja Obywatelska – 148, Trzecia Droga – 57, Konfederacja – 37, a Lewica – 31. Jednego posła miałaby mniejszość niemiecka.

Gdyby taki rozkład mandatów urzeczywistnił się po wyborach, władzę w Polsce przejęłaby „totalna opozycja”, która w tym sondażu zdobywa 236 mandatów.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI w dniach 30 września – 1 października 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków. Podkreślono, że sondaż zakończył się przed zakończeniem Marszu Miliona Serc i konwencji PiS

REKLAMA