SZOKUJĄCA grafika niemieckich socjaldemokratów. Chcą odebrać Polsce zachodnie ziemie? [FOTO]

Szokująca grafika udostępniona przez niemieckich socjaldemokratów Źródło: X/SDP
Szokująca grafika udostępniona przez niemieckich socjaldemokratów Źródło: X/SDP
REKLAMA

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec udostępniła w mediach społecznościowych kontrowersyjną grafikę. W połączeniu z zamieszczonym na niej hasłem można odczytać ją tak, że niemieccy socjaldemokraci wysuwają wobec Polski roszczenia terytorialne.

Napis „Die deutsche einheit ist vollzogen, aber noch nicht vollkommen” (pol. „Zjednoczenie Niemiec zostało osiągnięte, ale nie jest jeszcze całkowite”) i grafika, która przedstawia dzisiejsze granice Niemiec i trzy strzałki skierowane na wschód, czyli w stronę Polski.

REKLAMA

Polski nie ma na grafice, a w kolejnym tweecie partia wyjaśnia, że chodzi o istniejące wciąż różnice ekonomiczne pomiędzy zachodnimi Niemcami, a dawnym NRD. Stąd te strzałki w prawo.

Pierwsze wrażenie jednak jest takie – SPD chciałoby rozszerzyć granice Niemiec o swoje dawne wschodnie tereny, a obecnie zachodnie ziemie Rzeczypospolitej Polskiej.

I to nie jest tak, że takie skojarzenia mają tylko przewrażliwieni Polacy, bo wielu Niemców również zauważa w komentarzach, jak dziwnie wygląda rzeczona grafika.

Albo ktoś popełnił potężne faux pas projektując ten baner, albo grafik był trollem, który zrobił to specjalnie, albo… No właśnie. Być może SPD postanowiło zawalczyć z AFD o względy niemieckich narodowców?

REKLAMA