
Większość Polaków uważa, że nie powinniśmy nadal pomagać finansowo obywatelom Ukrainy mieszkającym w Polsce, np. dając im „500 plus” i inne świadczenia – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”.
W sondażu ankietowani zostali zapytani o to, czy nadal powinniśmy pomagać finansowo obywatelom Ukrainy mieszkającym w Polsce, np. dając im „500 plus” i inne świadczenia.
36 proc. badanych odpowiedziało na to pytanie, że „zdecydowanie nie”; 24 proc., że „raczej nie”; 18 proc., że „raczej tak”; 8 proc., że „zdecydowanie tak”, a 14 proc. odparło, że nie wie.
„Polacy pomagają Ukraińcom, ale coraz bardziej są za tym, aby pomagać w taki sposób, by nie zaszkodzić samym sobie. Mamy dużo współczucia dla uchodźców, lecz okazuje się, że nie można przymykać oczu własne interesy” – komentuje wyniki badań politolog prof. Kazimierz Kik.
Przyznaje on, że wpływ na zmianę podejścia Polaków miały wypowiedzi przedstawicieli polskiego rządu dotyczące importu ukraińskiego zboża. „Mamy, poza tym, w całej Europie rosnącą niechęć wobec napływających imigrantów – podkreśla Kik.
Jedyną partią sejmową, która odp oczątku sprzeciwia się socjalnemu rozdawnictwu rządu PiS jest Konfederacja. Stanowisko ugrupowania w tej sprawie dobitnie wyraził współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen w trzech wpisach na Twitterze.
Nie chcemy wydawać milionów złotych miesięcznie na ochronę zdrowia ludzi, którzy nie płacą tu składek!
Pieniądze polskich podatników powinny iść na polskie potrzeby!
— Sławomir Mentzen (@SlawomirMentzen) October 3, 2023
Nie chcemy wypłacać polskich emerytur Ukraińcom, którzy przepracowali tu jeden dzień!
Nie możemy ze swoich podatków utrzymywać sąsiedniego narodu!
— Sławomir Mentzen (@SlawomirMentzen) October 3, 2023
Nie chcemy finansować 300+, 500+, 800+, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, kredytów 2% nikomu, kto nie jest Polakiem!
Podatki muszą być niskie i proste, żeby politycy nie wydawali naszych pieniędzy na głupoty!
— Sławomir Mentzen (@SlawomirMentzen) October 3, 2023
Badanie wykonano w dniach 21-22 września na grupie 1015 dorosłych Polaków.