Meloni: Trzeba rozmawiać, jak zatrzymać nielegalną imigrację, a nie jak rozmieścić migrantów

Giorgia Meloni
Giorgia Meloni. / Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Premier Włoch Giorgia Meloni oświadczyła w czwartek w Grenadzie na południu Hiszpanii, że jej rząd nalega na to, by w dyskusji nad paktem migracyjnym rozmawiać o tym, jak zatrzymać nielegalną imigrację do Europy, a nie jak rozmieszczać w niej imigrantów. Deklarację tę złożyła po przyjeździe na spotkanie Europejskiej Wspólnoty Politycznej i piątkowy nieformalny szczyt UE.

W środę w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy Unii Europejskiej przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były przeciw. Słowacja, Czechy i Austria wstrzymały się od głosu – wynika ze źródeł PAP.

REKLAMA

Premier Meloni, cytowana przez agencję Ansa, oświadczyła: „Włochy głosowały za paktem w sprawie migracji i azylu, bo są to reguły, które uważamy za lepsze od poprzednich. Ale włoska propozycja nie jest taka, by dalej rozmawiać o tym, jak rozmieścić osoby, nielegalnie przybywające do Europy, ale jak zatrzymać nielegalną imigrację”.

Szefowa rządu wyraziła satysfakcję z dotychczasowych rozmów i zaznaczyła, że Włochy nie są w żadnym razie izolowane w UE. Jej zdaniem dyskusja zmierza w stronę „ochrony legalnego napływu” imigrantów.

REKLAMA