Karanie za stosunki homoseksualne. Sąd Najwyższy zdecydował

Geje, homoseksualiści, LGBT. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Geje, homoseksualiści, LGBT. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
REKLAMA

Sąd Najwyższy Mauritiusu, wyspiarskiego państwa położonego w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, uchylił ustanowione pod koniec XIX w. przez Wielką Brytanię prawo penalizujące stosunki homoseksualne – poinformował w piątek portal Afica News.

Sąd Najwyższy uznał obowiązujące od 1898 r. prawo za niezgodne z konstytucją państwa. Do tej pory za stosunki płciowe pomiędzy osobami tej samej płci groziło pięć lat pozbawienia wolności. W uzasadnieniu decyzji sąd podkreślił, że prawo to nie było zgodne z wartościami rdzennych mieszkańców Mauritiusu, lecz stanowiło pozostałość po przeszłości, gdy kraj był kolonią Wielkiej Brytanii (od której niepodległość uzyskał w 1976 r.).

REKLAMA

Drogę do orzeczenia rozpoczęli w październiku 2019 r. czterej młodzi Maurytyjczycy, którzy złożyli skargę przeciwko prawu, powołując się na naruszenie ich podstawowych praw i wolności. Decyzja spotkała się z aprobatą ONZ i licznych organizacji broniących praw człowieka. Africa News podkreśla, że Mauritius dołączył do kilku innych krajów afrykańskich, takich jak Angola, Botswana, Seszele i Mozambik, które zdepenalizowały homoseksualizm lub legalizują związki osób tej samej płci.

Homoseksualizm jest natomiast ustawowo zakazany w ponad 30 krajach Afryki, a w kilku (np. w Ugandzie i Sudanie) karany jest nawet śmiercią.

REKLAMA