Skandal po meczu Legii. Ambasador Holandii wezwana do MSZ

Akcja holenderskiej policji wobec drużyny Legii po meczu w Alkmaar.
Akcja holenderskiej policji wobec drużyny Legii po meczu w Alkmaar. / Fot. screen
REKLAMA

Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Daphne Bergsma w sobotę około godz. 9 przybyła do MSZ. Jak informowano w piątek, ambasador wezwano w związku z „wiarygodnymi, bardzo niepokojącymi informacjami o dyskryminacyjnych działaniach holenderskich służb wobec obywateli RP” w Alkmaar.

Po zakończonym późnym wieczorem w czwartek meczu w Alkmaar, przegranym przez warszawski zespół 0:1, na terenie obiektu klubowego doszło do przepychanek, naruszono nietykalność cielesną kilku członków polskiej ekipy. Portugalczyk Josue i Serb Radovan Pankov zostali przez holenderską policję wyprowadzeni z autokaru i przewiezieni na komisariat.

REKLAMA

W sprawę zaangażował się właściciel i prezes stołecznego klubu Dariusz Mioduski, który – jak widać na nagraniach z nocnych zajść – był mocno szarpany i popychany przez funkcjonariuszy.

Mioduski chciał pojechać na komisariat razem z aresztowanymi piłkarzami, ale mu nie pozwolono. Po długim oczekiwaniu autokar Legii z pozostałymi zawodnikami został wypuszczony i mógł opuścić stadion.

Polska ekipa bez zatrzymanych piłkarzy wróciła w piątkowe południe do Warszawy. „Josue i Radovan Pankov wracają do Warszawy. Byli przesłuchiwani w swoich ojczystych językach, czyli w portugalskim i serbskim, w obecności prawnika” – informował PAP w piątek wieczorem rzecznik prasowy Legii Warszawa Bartosz Zasławski.

Jestem naprawdę oburzony, w jaki sposób strona polska został potraktowana. Oczekuję od strony holenderskiej bardzo jasnego raportu – mówił w opublikowanym piątek nagraniu premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że ambasador Królestwa Niderlandów zostanie wezwana do polskiego MSZ z żądaniem wyjaśnień.

Premier przyznał, że pojawiają się już „próby tłumaczenia sytuacji po stronie holenderskiej”. – Pewnie będą próbowali w jakiś sposób wybielić się, czy wyjaśnić od swojej strony. Ja, w każdym razie, oczekuję od strony holenderskiej bardzo jasnego raportu – oświadczył szef rządu.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński napisał w piątek na platformie X (dawniej Twitter), że „w związku z wiarygodnymi, bardzo niepokojącymi informacjami o dyskryminacyjnych działaniach holenderskich służb wobec obywateli RP m.in. na terenie miasta Alkmaar, do MSZ została na jutro wezwana Ambasador Królestwa Niderlandów”.

REKLAMA