Profesor oskarżony o „białą supremację” otwiera w odpowiedzi placówkę wolnych badań naukowych

Londyn znów znalazł się na celowniku terrorystów? Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay (kolaż)
Londyn Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay (kolaż)
REKLAMA

Nowa uczelnia ma być ukierunkowana na zwalczanie „wokizmu”. Centrum Badawcze dotyczące tego zjawiska ma ruszyć na początku 2024 roku. Jest to inicjatywa prof. Erica Kaufmanna, który chce by naukowcy mogli korzystać ze swobody badań zjawisk społecznych.

Eric Kaufmann to znany naukowiec, którego kariera w 2019 roku stanęła pod znakiem zapytania. Poszło o publikacją eseju „Whiteshift: Populism, Immigration and the Future of White Majorities”. W pracy skrytykował „antybiały rasizm”, zwłaszcza ze strony lewicowych elit politycznych i medialnych.

REKLAMA

Został oskarżony o wspieranie „białej supremacji” i wytoczono przeciw niemu poważną kampanię oszczerstw w mediach, ale i na uniwersytetach. Lewicowi studenci oskarżali go o bycie „rasistą” i „zwolennikiem białej supremacji”. Nie pomogło nawet to, że sam Eric Kaufmann ma mieszane pochodzenie. Pochodzi z Kanady, urodził się w Hongkongu, jego przodkowie to w połowie Żydzi, w jednej czwartej Chińczycy i w jednej czwartej Kostarykańczycy.

W latach 1999–2003 Kaufmann był wykładowcą polityki porównawczej na Uniwersytecie w Southampton. Później pracował na Uniwersytecie Londyńskim w 2003 r., gdzie został profesorem politologii. Kaufmann identyfikuje się jako „liberalny narodowy konserwatysta”. Uważa, że walka z „postępowym wokizmem” jest „walką o podstawy naszej cywilizacji”. W polityce wyraził poparcie dla gubernatora Florydy Rona DeSantisa, argumentując na konferencji Brytyjskiej Partii Konserwatywnej w 2022 r., że partia powinna pójść za jego przykładem.

Jego poglądy spowodowały problemy na uniwersytecie. Sam zauważył, że rosnąca presja ze strony najbardziej radykalnych działaczy studenckich zmusza nauczycieli do cenzurowania swoich analiz. Dlatego Eric Kaufmann podjął decyzję o utworzeniu Centrum Badawczego. Chodzi o swobodę badań i uniknięcie presji zewnętrznej.

Instytut ma zaoferować studentom zajęcia dydaktyczne wykraczające poza „zamknięty systemem”, i ideologie, jakie narzucono uniwersytetom.

 

Źródło: Valeurs

REKLAMA