PiS przegrywa w trybie wyborczym. Twierdzenia Kaczyńskiego zweryfikowane

Jarosław Kaczyński.
Jarosław Kaczyński. / foto: PAP
REKLAMA

Sąd w Lublinie wydał decyzję, która nakazuje Komitetowi Wyborczemu Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przestać rozpowszechniać nieprawdziwe informacje dotyczące ubóstwa dzieci w Polsce, szczególnie odnośnie do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. Lider PiS na wiecu wyborczym w Rzeszowie twierdził, że tylko „3 procent” dzieci w Polsce jest zagrożonych nędzą, co jest znacznie niższym wskaźnikiem niż faktyczna sytuacja.

Według danych Eurostatu, które zostały przedstawione w sądzie, wskaźnik ubóstwa dzieci w Polsce był znacznie wyższy niż to, co mówił Kaczyński. W rzeczywistości odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem wynosił w różnych latach od 2015 do 2022 roku od 16,1 proc. do 26,8 proc., co wskazuje na znacznie wyższy poziom niż sugerował lider PiS.

REKLAMA

Paweł Nakonieczny, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu z Lublina, złożył pozew w trybie wyborczym, argumentując, że wypowiedź Kaczyńskiego jest nieprawdziwa, co potwierdzają dane Eurostatu.

Sąd Okręgowy w Lublinie zgodził się z Nakoniecznym, powołując się na te same dane Eurostatu. Sąd wskazał, że średnia unijna wskaźnika ubóstwa dzieci wynosi 24,7 proc., a Polska zajmuje siódme miejsce w rankingu państw Unii Europejskiej pod względem tego wskaźnika spośród 27 krajów. Wg danych w 2022 roku aż 16,7 proc. polskich dzieci było zagrożonych ubóstwem, a nie 3 proc., jak twierdzi Kaczyński.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Lublinie, sędzia Barbara Markowska, poinformowała, że zgodnie z decyzją sądu, PiS musi przestać rozpowszechniać nieprawdziwe informacje i zamieścić sprostowanie, publikując rzeczywiste dane z Eurostatu.

Warto zaznaczyć, że postanowienie sądu nie jest jeszcze prawomocne, co oznacza, że PiS ma możliwość złożenia zażalenia w ciągu 24 godzin.

REKLAMA