W odmętach klimatycznego szaleństwa. Pozew ws. globalnego ocieplenia

Globalne ocieplenie / Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay
Globalne ocieplenie / Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay
REKLAMA

Przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie skargi złożonej przez sześciu młodych Portugalczyków (od 11 do 24 lat) przeciwko 32 krajom oskarżanym przez nich o bierność w kwestii globalnego ocieplenia.

Złożyli oni skargę do ETPC w związku z pożarami lasów w ich kraju w 2017 roku, w których zginęło ponad 100 osób – i oskarżyli o bierność w kwestii globalnego ocieplenia 27 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegię, Szwajcarię, Turcję, Wielką Brytanię i Rosję.

REKLAMA

Rozprawa odbyła się w wypełnionej po brzegi sali, a udział w niej wzięło ponad 80 prawników reprezentujących oskarżone państwa. Nie było jedynie przedstawiciela Rosji. Sędziowie skoncentrowali się głównie na zasadności skargi, która jest mocno kwestionowana przez pozwane państwa.

Podkreślano brak wyczerpania środków odwoławczych przed sądami krajowymi, co jest zwykle wymagane do skierowania sprawy do ETPC, oraz kwestionowano status skarżących jako ofiar w obliczu polityki państw, których nie są obywatelami.

Prawnicy sześciu Portugalczyków wzywali Trybunał, aby nie odwracał wzroku. Jeden z nich argumentował, że tona gazu cieplarnianego wyemitowana we Francji ma taki sam skutek jak tona pochodząca z Portugalii, a strategia UE, mającą na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku, jest niewystarczająca. Prezes ETPC dał stronom dodatkowe dwa tygodnie na przedstawienie pisemnych wniosków w odpowiedzi na pytania sformułowane przez sędziów.


Tekst ukazał się w segmencie Postępy Postępu w numerze 41-42 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA