Ministrowie państw UE uzgodnili stanowisko ws. reformy polityki azylowej. Polska i Węgry przeciwko

Flagi Polski i Unii Europejskiej.
Flagi Polski i Unii Europejskiej. / Fot. PAP
REKLAMA

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie reformy polityki azylowej. Polska, a także Węgry sprzeciwiają się tej reformie, ale to za mało, żeby ją zablokować.

Formalnie umowa powinna być zatwierdzona w ciągu kilku dni. Potem swoje stanowisko przygotuje Parlament Europejski i reforma wejdzie w życie w ciągu kilku miesięcy.

REKLAMA

Udało się właściwie wyważyć racje tych, którzy nawołują do większej odpowiedzialności i żądają, żeby kraje graniczne – Włochy i Grecja – przykładały się do rejestrowania azylantów i nie przepychały ich dalej. Generalnie osoby zasługujące na ochronę międzynarodową powinny ją dostać sprawniej niż teraz.

Imigranci ekonomiczni mają być sprawniej odsyłani, ma być też ukrócona obecna praktyka podróżowania po krajach UE i szukania lepszego miejsca na złożenie wniosku. Polsce nie podoba się filar solidarnościowy nowego prawa, czyli zobowiązanie państw członkowskich do przejęcia części azylantów i prowadzenia ich procedur w razie znaczącego napływu uchodźców do jednego z krajów UE.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Świecie w numerze 41-42 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA