Prada zaprojektuje skafandry. Włoski dom mody rozpoczął współpracę z Axiom Space

Prada.
Prada. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikimedia, Alejandro, CC BY 2.0
REKLAMA

Włoski dom mody Prada rozpoczął współpracę z firmą Axiom Space, która planuje utworzenie pierwszej prywatnej stacji kosmicznej na orbicie wokółziemskiej. Włosi zaprojektują też nowe skafandry dla astronautów z NASA, którzy wezmą udział w misji kosmicznej Artemis III, która odbędzie się w 2025 roku.

Jej celem będzie lądowanie rakiety z kilkuosobową załogą na pokładzie w okolicach południowego bieguna Księżyca, gdzie astronauci spędzą około tygodnia.

REKLAMA

Ostatni raz takie przedsięwzięcie miało miejsce w 1972 roku, kiedy ramach misji Apollo 17 agencji NASA udało się wysłać na Księżyc trzyosobową załogę – i bezpiecznie sprowadzić ją z powrotem na Ziemię.

Nie wiadomo na razie, jak będzie wyglądać kosmiczny skafander Prady, wiadomo jedynie, że jego nazwa brzmi AxEMU. Skafander ma umożliwiać astronautom eksplorację kosmosu, a także pracę i życie na Księżycu oraz wokół niego.

Będzie on bazował na projekcie skafandra o nazwie Exploration Extravehicular Mobility Unit, który stworzyli inżynierowie z Axiom Space, i zapewni astronautom większą elastyczność w poruszaniu się oraz ochronie przed ekstremalnie trudnymi warunkami, jakie panują w komosie. Na wyposażeniu skafandra znajdą się również specjalistyczne narzędzia ułatwiające astronautom pracę.

Załoga będzie musiała wykonać odpowiednie pomiary i zebrać próbki z powierzchni Księżyca. Wiadomo, że w locie na Księżyc z pewnością weźmie udział kobieta – pierwsza, która postawi swoją stopę na powierzchni Srebrnego Globu.


Tekst ukazał się w segmencie Postępy Postępu w numerze 43-44 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


REKLAMA