Pfizer pozwał Polskę. Dziś odbędzie się pierwsza rozprawa

Fiolka szczepionki.
Fiolka szczepionki - zdj. ilustracyjne. / Foto: Unsplash
REKLAMA

Firma Pfizer pozwała Polskę ws. szczepionek na COVID-19. Koncern złożył w Brukseli pozew wobec Polski, a pierwsza rozprawa odbędzie się 6 grudnia.

Chodzi o 60 milionów szczepionek Pfizera, które zamówiła Polska w czasie pandemii koronawirusa, a ostatecznie ich nie odebrała ani nie zapłaciła pomimo wiążącej umowy, podpisanej również przez Komisję Europejską.

REKLAMA

Sprawa podlega więc prawodawstwu belgijskiemu i będzie miała postępowanie cywilnoprawne. Premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym w marcu 2022 roku do przewodniczącej KE, p. Urszuli von der Leyen, oświadczył, że Polska nie odbierze zamówionych preparatów Pfizera ze względu na „siłę wyższą”, jaką jest wojna rozpętana przez Rosję w Ukrainie.

Polska poniosła w wyniku konfliktu zbrojnego u sąsiada wysokie koszty, w tym związane z napływem uchodźców, przez co została zmuszona odstąpić od kontraktu z Pfizerem.

Amerykański koncern nie przyjął jednak tego wytłumaczenia w trakcie trwających ponad rok negocjacji z polskim rządem i postanowił skierować sprawę na ścieżkę prawną – i złożył pozew w Brukseli, domagając się od Polski wypłaty odszkodowania w wysokości 6 mld zł. Teraz problem będzie musiał rozwiązać nowy rząd.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Kraju w numerze 49-50 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA