Zalety i ograniczenia różnych metod laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku daje pożądane rezultaty u osób między 21. a 60. r.ż., które zmagają się z wadami refrakcji. Lekarz specjalista zawsze dobiera daną technikę zabiegową, uwzględniając indywidualne potrzeby i stan zdrowotny Pacjenta. Chcesz poprawić jakość widzenia, korzystając z chirurgii refrakcyjnej? Jaki zabieg laserowej korekcji wzroku wybrać FemtoLASIK, PRK, EBK czy może Lentivu®? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu.

metodalaserowejkorekcjiwzroku
Zdjęcie podglądowe

Jakie są dostępne metody laserowej korekcji wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku umożliwia lekarzowi precyzyjne modelowanie powierzchni rogówki tak, by promienie świetlne, które wpadają do gałki ocznej, skupiały się bezpośrednio na siatkówce. Przykładowo u Pacjentów z nadwzrocznością (czyli dalekowzrocznością) chirurg uwypukla rogówkę. Natomiast przy zdiagnozowanej krótkowzroczności – specjalista spłaszcza rogówkę, a u osób z astygmatyzmem – wyrównuje rogówkę, korzystając z lasera excimerowego lub femtosekundowego.

Laserowa korekcja wzroku nie wymaga pobytu w szpitalu, to zabieg wykonywany w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Procedura zwykle trwa około 15-20 minut. Czy korekcja wzroku laserem jest bolesna? Nie, ponieważ lekarz przed modelowaniem rogówki aplikuje Pacjentowi środek znieczulający w postaci kropli do oczu.

Jak wspomnieliśmy już na początku, na rynku dostępnych jest kilka metod laserowego usuwania wad refrakcji i są one za każdym razem dobierane indywidualnie w zależności od danego przypadku. Najczęściej stosuje się:

  • FemtoLASIK – usuwa m.in. wysoką krótkowzroczność, występującą także z astygmatyzmem do 6 dioptrii.
  • Lentivu® (ReLEx™ SMILE) – metoda przeprowadzana przy użyciu lasera femtosekundowego. Wiedz, że procedura SMILE pozwala skorygować krótkowzroczność do -10 dioptrii i astygmatyzm krótkowzroczny do -3 lub -5 dioptrii, a więc duże wady wzroku.
  • PRK – bardzo dobrze sprawdza się przy korekcji niewielkich wad wzroku.
  • Trans PRK (transepithelial photorefractive keratectomy) – jest to modyfikacja metody PRK.
  • EBK – ta metoda powierzchownej korekcji jest możliwa w przypadku wady do 3 dioptrii. Może być przeprowadzona u osób z cienką rogówką. Jednak grupa Pacjentów, która może skorzystać z EBK jest dość ograniczona (do tego zabiegu nie zakwalifikują się osoby z dużymi wadami refrakcji).

Więcej ważnych informacji dotyczących różnych metod laserowej korekcji wzroku znajdziesz, klikając ten link: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku-warszawa.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku?

Wiedz, że rekonwalescencja i okres stabilizacji wzroku po zabiegu zależą od indywidualnego przypadku. Jak pokazuje praktyka lekarska, u części osób, które poddają się laserowej korekcji wzroku, mogą wystąpić pewne dokuczliwe symptomy, takie jak np.:

  • nadwrażliwość na światło,
  • pieczenie,
  • zaczerwienienie,
  • nadmierne łzawienie,
  • uczucie obecności ciała obcego w gałce ocznej.

Objawy te nie są powodem do niepokoju i mają charakter samoograniczający, zwykle ustępują samoistnie po kilku godzinach od procedury zabiegowej. Jeżeli czujesz ból oczu, możesz sięgnąć po ogólnodostępne leki przeciwbólowe. W pierwszych 3-4 tygodniach po zabiegu laserowej korekty wzroku powinieneś wstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego, pływania na basenie, korzystania z sauny i solarium. Niewskazane jest też długotrwałe opalanie się na słońcu. Chroń oczy przed kontaktem z mydłem i szamponem w trakcie kąpieli. Unikaj również tarcia oczu i mocnego zaciskania powiek. Nie rób makijażu przez 2 tygodnie. Staraj się nie przebywać w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach przez miesiąc. O wszystkich zaleceniach pozabiegowych poinformuje Cię lekarz, pamiętaj, że ich ścisłe przestrzeganie wpływa na sukces laserowej korekcji wzroku.