Zdjęcie panoramiczne zębów – co warto wiedzieć?

Jeżeli chcesz mieć mocne i zdrowe zęby, musisz je prawidłowo pielęgnować. Pomocne będą regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i przeglądy. Przydatne będzie zdjęcie pantomograficzne, które wykonuje się na podstawie skierowania od lekarza. Wskazaniem są wszelkie urazy szczęki oraz choroby przyzębia, a także głęboka próchnica. Badanie pozwala na dokładną ocenę ubytków, które mogą być niewidoczne w tradycyjnym badaniu stomatologicznym. Jak przebiega badanie pantomograficzne? Jak się przygotować do prześwietlenia zębów?

zdjęcie-panoramiczne-zębów
Zdjęcie podglądowe.
  1. Zdjęcie panoramiczne zębów – podstawowe informacje
  2. Co można zdiagnozować na podstawie pantomogramu?

Najlepsza metoda zapobiegania problemów uzębienia, to systematyczne wizyty u stomatologa (np. wykonać zdjęcie pantomograficzne lub tomografię komputerową) z właściwą pielęgnacją oraz higieną jamy ustnej.

Zdjęcie panoramiczne zębów – podstawowe informacje

RTG pantomograficzne nie wymaga od pacjentów szczególnego przygotowania. Nie trzeba się zgłaszać na nie na czczo, można normalnie przyjmować wszystkie leki. Jest zupełnie bezbolesne, trwa kilkanaście sekund. Oczywiście przed badaniem warto zadbać o higienę jamy ustnej. RTG (Wrocław Krzyki) zębów jest niezbędne przed i po przeprowadzonym leczeniu kanałowym, przed założeniem aparatu ortodontycznego oraz przy planowanej ekstrakcji zębów. Niemożliwe jest zrobienie RTG zębów, gdy osoba jest nieprzytomna albo znajduje się w pozycji leżącej (niezbędne w badaniu jest utrzymanie pionowej pozycji kręgosłupa szyjnego).

Pantomogram, zdjęcie pantomograficzne zębów, zdjęcie panoramiczne, panorama zębów, OPG – nazw jest wiele, jednak chodzi o to samo badanie diagnostyczne wykonywane w gabinetach stomatologicznych. Polega ono na prześwietlaniu żuchwy i szczęki niewielką, bezpieczną dla zdrowia, dawką promieniowania jonizującego. Dzięki temu uzyskuje się szczegółowy obraz struktur kostnych, z którego można zaczerpnąć informacji pomocnych w planowaniu leczenia lub oceny jego wyników.
Doświadczony specjalista jest w stanie dostrzec na prześwietleniu OPG m.in.: nieprawidłowości w budowie elementów kostnych jamy ustnej; kierunek wyrzynania zębów; próchnicę – w tym ubytki niewidoczne podczas zwykłego badania stomatologicznego; stopień mineralizacji zębów; stopień zaniku kości w chorobach przyzębia.

Co można zdiagnozować na podstawie pantomogramu?

Pantomogram jest ważnym narzędziem w pracy stomatologów, chirurgów stomatologicznych oraz ortodontów. Lekarze, którym zależy na skutecznym wyleczeniu Pacjenta, zwykle nie wyobrażają sobie rozpoczęcia go bez dokładnego przeglądu stanu zdrowia jamy ustnej, który jest zapewniony przez zdjęcie panoramiczne zębów. Analiza OPG pozwala na:

  • określenie kierunku wyrzynania zębów,
  • określenie stopnia odwapnienia zębów,
  • dostrzeżenie ubytków próchniczych, które nie są jeszcze widoczne w trakcie zwykłego przeglądu uzębienia,
  • poznanie przebiegu kanałów zębowych i ocenę prawidłowość ich wypełnienia w trakcie leczenia kanałowego,
  • zidentyfikowanie zmian zapalnych, nowotworowych, polipów, torbieli, ziarniaków,
  • dostrzeżenie zaniku kości w zaawansowanych chorobach przyzębia,
  • poznanie położenia i zauważenie ewentualnego złamania korzeni zębowych,

zidentyfikowanie nieprawidłowości w strukturze kostnej w obrębie jamy ustnej i stawów skroniowo-żuchwowych.