Trudne warunki zimowe wymagają od kierowców zachowania szczególnej ostrożności, nawet tych z wieloletnim doświadczeniem za kółkiem. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, aby poprawić swój komfort i bezpieczeństwo podczas podróży. Najlepszym przykładem jest korzystanie z porządnych opon specjalnie dostosowanych do aktualnej pory roku i warunków na drodze.
- Dlaczego dobre opony zimowe są takie istotne?
- Kiedy wymienić opony na zimowe?
- Co ile lat należy wymieniać opony zimowe?
- Jak bezpiecznie jechać przez błoto pośniegowe?
- Polecane opony Dębica Frigo 2 195 65r15
Jeżeli zastanawiasz się, jakie opony zimowe wybrać, kiedy należy dokonać sezonowej wymiany lub gdzie najlepiej kupić oryginalne opony od najlepszych producentów, aby skorzystać z atrakcyjnych cen, zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Dlaczego dobre opony zimowe są takie istotne?
Ze względu na utrudnione warunki drogowe, jazda zimą jest szczególnie niebezpieczna. Nic więc dziwnego, że chociaż w Polsce nie ma prawnego obowiązku wymieniania opon na zimowe, to zdecydowana większość odpowiedzialnych kierowców regularnie to robi. Dzięki temu można uzyskać lepszą przyczepność w niskich temperaturach, co wynika z zastosowania specjalnej mieszanki gumy. To natomiast poprawia komfort związany z prowadzeniem pojazdu i skraca drogę hamowania.
Opony zimowe wyróżniają się również głębszym bieżnikiem z rowkami i lamelami, których zadaniem jest odprowadzanie wody, błota pośniegowego oraz samego śniegu. Jazda na oponach zimowych zmniejsza ryzyko aquaplaningu (utrata przyczepności) oraz poślizgów. Przy okazji warto wyjaśnić, jak rozpoznać opony zimowe, aby nikt nie miał z tym problemów. Zazwyczaj opony zimowe do samochodów osobowych mają kilka charakterystycznych cech:
- symbol płatka śniegu na tle trzech szczytów gór (3PMSF, co oznacza Three Peak Mountain Snowflake) – opony z tym oznaczeniem spełniają normy dotyczące jazdy w warunkach zimowych,
- oznaczenie M+S (Mud and Snow) – są to opony zaprojektowane do jazdy po błocie oraz śniegu, przy czym niektóre z nich mogą nie spełniać aż tak wygórowanych norm, jak to ma miejsce przy 3PMSF.
Kiedy wymienić opony na zimowe?
Przyjmuje się, że najlepiej dokonać wymiany opon na zimowe w momencie, w którym średnia temperatura dobowa spadnie poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Jest to związane z tym, że opony letnie tracą wówczas swoje właściwości. Przez to są śliskie i twarde, przez co nie pozwalają uzyskać oczekiwanej przyczepności na drodze.
Warto jednak pamiętać, aby dokładny termin wymiany opon dostosować do swoich potrzeb. Czasami lepiej jest zrobić to trochę wcześniej, aby uniknąć długich kolejek w serwisach wulkanizacyjnych. W takim przypadku można umówić się na wymianę już pod koniec października albo na początku listopada. Chociaż warunki drogowe nie będą wówczas wymagały stosowania opon zimowych, to temperatury zaczną się stopniowo obniżać, a wymieniając opony w tym okresie, powinno się uniknąć wspomnianych kolejek.
Jeżeli natomiast chodzi o to, ile bieżnika mają nowe opony zimowe, to najczęściej jest to od 8 do 10 milimetrów. To właśnie dzięki temu charakteryzują się tak dobrą przyczepnością na śniegu i lodzie. Jednocześnie nie można zapominać o tym, że chociaż zgodnie z obowiązującymi przepisami, minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, to wielu ekspertów przestrzega przed podróżowaniem zimą na oponach, których bieżnik nie ma co najmniej 4 mm.
Co ile lat należy wymieniać opony zimowe?
Nawet najlepsza opona zimowa ma określoną żywotność. Oznacza to, że nawet jeżeli na pierwszy rzut oka stan posiadanych opon jest bardzo dobry, to ich optymalna wydajność mogła zostać bardzo obniżona, przez co nie zapewniają już bezpieczeństwa na drodze. Wielu producentów zaleca, aby opony zimowe wymieniane były co około 4 lata, przy czym niektórzy dopuszczają wymianę co 6 lat. Po tym czasie zastosowana do ich produkcji zaczyna tracić swoje właściwości, staje się mniej elastyczna i twardsza. Trzeba również zwrócić uwagę na stan bieżnika, a w przypadku zaobserwowania płytkiego bieżnika (wspomniane 1,6 mm według przepisów i 4 mm zdaniem ekspertów) jak najszybciej pomyśleć o wymianie opon.
Odpowiednie przechowywanie opon zimowych w sezonie letnim (najlepiej w suchym, nienasłonecznionym miejscu, z dala od źródeł ciepła) pozwala na dłużej zachować ich właściwości. Działa to jednak również w drugą stronę, więc niewłaściwe przechowywanie może skrócić ich żywotność, co narazi kierowcę na niepotrzebne wydatki.
Jak bezpiecznie jechać przez błoto pośniegowe?
Nawet w przypadku jazdy na dobrych oponach zimowych wymaga zachowania szczególnej ostrożności, dlatego warto sprawdzić, co jeszcze można zrobić, aby ułatwić sobie taką podróż. Przede wszystkim warto… zwolnić. Pozwoli to zachować lepszą kontrolę nad pojazdem. Do tego dochodzi konieczność utrzymywania bezpiecznej odległości i unikania gwałtownych ruchów kierownicą. Warto korzystać z systemu ABS i kontroli trakcji, które zostały zaprojektowane z myślą o tym, aby pomagać kierowcy podczas jazdy po śliskich nawierzchniach.

Polecane opony Dębica Frigo 2 195 65r15
Wielu kierowców zastanawia się nad tym, ile kosztują opony zimowe, których klasa przyczepności będzie odpowiednia i pozwolą na komfortową jazdę. Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ koszt opon zależy od takich czynników jak marka, rozmiar, model oraz tego, w jakim sklepie dokona się zakupu. Na przykład wysokiej jakości opony Dębica Frigo 2 195/65r15, dostępne w popularnym sklepie motoryzacyjnym online, kosztują niewiele ponad 200 złotych za sztukę i z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających kierowców.