Na rynkach azjatyckich, szczególnie w Chinach, rejestracja i ochrona znaków towarowych okazuje się nieodzownym elementem strategii biznesowej. Znaki towarowe nie tylko chronią markę przed fałszerstwami, które wciąż stanowią istotny problem w Państwie Środka, ale również budują jej rozpoznawalność i zaufanie wśród lokalnych konsumentów – a to stanowi spore wyzwanie dla firm z zagranicy.

Skuteczna sprzedaż do Chin okiem eksperta – na co należy się przygotować?
Chiny przejawiają ogromny potencjał zysku dla firm gotowych zainwestować w lokalną obecność i potrafiących umiejętnie dostosować swoją ofertę do preferencji chińskich konsumentów. Przedsiębiorcy planujący ekspansję za Wielki Mur muszą być jednak świadomi ryzyka związanego z silną konkurencją – zarówno ze strony innych zagranicznych firm, jak i lokalnych marek, które coraz dobitniej dochodzą do głosu na rynku chińskim. Tamtejsi konsumenci nie poszukują już bowiem tak łapczywie towarów importowanych, ale coraz szerzej zaczynają doceniać ofertę rodzimych brandów.
Nie można też bagatelizować kwestii naruszeń praw własności intelektualnych, które są znanym problemem na rynku chińskim, a najskuteczniejszą ochroną przed nimi okazuje się szybka rejestracja znaku towarowego. Jak podkreśla Michał Bielewicz, ekspert ds. znaków towarowych na rynkach azjatyckich i współzałożyciel Trademark Partners – platformy do rejestracji znaków towarowych w Azji:
Rozpoczynając biznes na nowym rynku, szczególnie tak odległym kulturowo jak Chiny, nie sposób oczekiwać, że rozwiązania stosowane dotychczas w Europie okażą się równie skuteczne w Państwie Środka. Dla przykładu – w Europie, wprowadzając markę do handlu, niewiele osób rejestruje ją w urzędzie patentowym. Czasem robi to na późniejszym etapie. Przywykliśmy bowiem, że kradzieże znaków towarowych to u nas jednak rzadkość. Tymczasem w Chinach takie zaniechanie to przepis na porażkę, dlatego wchodząc na chiński rynek, należy zadbać o ochronę znaku towarowego jeszcze przed ujawnieniem oferty.
Rejestracja znaku towarowego – niezbędny krok w ekspansji za Wielki Mur
Niezwłoczna rejestracja znaku towarowego w chińskim urzędzie ma tak newralgiczne znaczenie nie tylko z uwagi na ryzyko naruszeń i sporów prawnych, ale również dlatego, że często okazuje się wręcz niezbędna do uruchomienia sprzedaży w Chinach. Najpopularniejsze chińskie platformy e-handlu nie dopuszczają bowiem do obrotu firm nieposiadających stosownego certyfikatu ochrony znaku. Rejestracja marki jest zatem konieczna do prowadzenia skutecznego handlu zagranicznego.
Po pierwsze produkt
Na koniec warto podkreślić, że na zagranicznych firmach chcących wejść ze swoją ofertą na rynek chiński spoczywa szereg wymogów regulacyjnych. Nowe przepisy dotyczące importu i standardów jakości istotnie zwiększyły ich restrykcyjność, narzucając na marki z zagranicy konieczność zachowania najwyższej zgodności z obowiązującymi standardami.
Jak się zatem okazuje, skuteczne budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku azjatyckim wymaga strategicznego podejścia, które łączy w sobie zrozumienie lokalnej specyfiki, należytą ochronę prawną znaku oraz elastyczność w dostosowywaniu się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia rynkowego. Firmy, które umiejętnie wykorzystają znaki towarowe, mogą znacząco zwiększyć swoją konkurencyjność i szanse na sukces w tym wymagającym, ale jednocześnie pełnym możliwości regionie z wysokim potencjałem zysku.