Ile kosztuje sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych?

Import samochodów z USA, zarówno nowych, jak i używanych czy uszkodzonych, to coraz częściej wybierana opcja przez kierowców oraz handlarzy z Europy. Ponieważ ceny pojazdów za oceanem potrafią być niższe nawet o 20-40% w stosunku do aut oferowanych w krajach europejskich, oszczędności potrafią być naprawdę zaskakujące. Nie należy jednak zapominać o kosztach, które trzeba uwzględnić przy sprowadzaniu samochodu ze Stanów.

import-samochodów-zdjęcie-podglądowe
Zdjęcie podglądowe.

Licytacje aut z USA cieszą się dużą popularnością. Często można na nich znaleźć pojazdy lepiej wyposażone niż ich europejskie odpowiedniki, z przejrzystą historią i w atrakcyjnej cenie. Jakie dodatkowe opłaty trzeba jednak wziąć pod uwagę, sprowadzając samochód ze Stanów? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Samochody ze Stanów – gdzie szukać aukcji?

Wszyscy pragnący kupić samochody ze Stanów, a w szczególności osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia w tej kwestii, mogą skorzystać z pomocy doświadczonego importera, takiego jak usaimport.pl. To portal, na którym dostępne są nie tylko aukcje ciekawych pojazdów z USA, ale także ich dokładna weryfikacja dotycząca stanu faktycznego i historii oraz wsparcie całego procesu importu pojazdu do Polski i załatwienia formalności.

Warto wiedzieć, że licytacje aut z USA odbywają się na różnych portalach aukcyjnych, takich jak IAAI, Coopart oraz IAAI Canada. W przypadku zainteresowania zakupem samochodów nieuszkodzonych czy zabytkowych listę portali może przekazać także doświadczony importer.

Licytacje aut z USA – koszty dodatkowe

Jeśli chodzi o sam udział w licytacji samochodów z USA, klient nie ponosi żadnych kosztów. Dodatkowe opłaty zaczynają się dopiero w momencie, gdy już uda mu się wylicytować pożądany pojazd. Do kwoty zakupu musi wówczas doliczyć:

  • opłatę naliczaną przez dom aukcyjny (zazwyczaj 500 – 1000 USD);
  • opłatę za przerejestrowanie i dokumentację (150 USD – doliczone do przelewu za pojazd);
  • opłatę naliczaną po dostarczeniu auta do portu, w której skład wchodzą koszty rozładunku i odprawy celnej (ok. 450 EUR);
  • prowizję pośrednika (zależna od ceny zakupu pojazdu).

Oprócz tego należy pamiętać o niezbędnych opłatach celno-skarbowych. Podatek VAT w Polsce wynosi 23%, jednak w przypadku pojazdów zabytkowych będzie to zaledwie 7%. Cło za pojazdy osobowe to stawka 10%, a za pojazdy zabytkowe – 0%. Akcyza zależna jest od pojemności silnika. Za te o pojemności do 2.0 L zapłacimy 3,1% akcyzy. Za większe silniki będzie to stawka 18,6%.

Koszt transportu pojazdu z USA do Polski

Jednym z najważniejszych kosztów, jakie należy uwzględnić, jest koszt transportu wylicytowanego pojazdu z USA do Polski. Ta opłata będzie uzależniona od dokładnej lokalizacji auta oraz portu wysyłki. Średnio na całkowitą cenę transportu składa się koszt transportu lądowego i morskiego oraz wysyłka dokumentów. Łącznie może to być około 6500 – 9000 złotych. Pomimo tych wszystkich kosztów, wciąż w wielu wypadkach import auta z USA opłaca się bardziej niż zakup pojazdu w Europie.