Wellbeing – jak o niego zadbać nie tracąc zainteresowania nauką?

Wellbeing przez wielu bywa rozumiany wyłącznie jako dążenie do samorozwoju, jednak dobrostan można osiągnąć wyłącznie poprzez holistyczne podejście do własnego życia. Jednym z jego elementów jest ciągłe doskonalenie umiejętności i poszerzanie wiedzy. Jak nie stracić zainteresowania nauką, dbając o wellbeing?

wellbeing
Zdjęcie podglądowe.

Jak rozumieć wellbeing?

Problem z wellbeing polega na tym, że wiele osób interpretuje go błędnie. Nie jest to bowiem filozofia czy trend, który nakazywałby skupienie się wyłącznie na sobie i swoich potrzebach. Przeciwnie, powinniśmy dążyć do dobrostanu, podchodząc do życia w sposób holistyczny. Tym samym musimy zadbać o:

· zdrowie fizyczne i psychiczne,

· rozwój osobisty,

· ciągłe doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych,

· inne, bliskie nam osoby.

Takie podejście do wellbeing niemal całkowicie zmienia punkt widzenia. Nie chodzi o to, aby zanurzyć się w sobie i odciąć od świata, a raczej ciągle go poznawać i odkrywać.

Jak nie stracić zainteresowania nauką w trosce o wellbeing?

Wellbeing i nauka idą ze sobą w parze, jednak kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiednich źródeł, z których będziemy czerpać informacje. Strona internetowa https://ewolucjamyslenia.pl/ to kopalnia informacji o świecie. Eksperci poruszają różnorodne zagadnienia dotyczące zdrowia, sportu, biznesu czy nauki. Co ważne, są to sprawdzone wiadomości. Wiedzę można także czerpać z książek – mowa zwłaszcza o tej, która nie dezaktualizuje się wraz z upływem czasu. Warto sięgać po najnowsze wydania, choć starsze opracowania również okazują się wartościowe, zwłaszcza gdy pisane są przez znawców tematu. Oczywiście, nie musisz interesować się wszystkim, co Cię otacza. Każdy może wytypować pewne dziedziny, w których zdobywanie wiedzy jest dla niego przyjemnością. Warto działać w tych obszarach, aby nie stracić zainteresowania. Nie każdy musi być znawcą fizyki, inni natomiast niekoniecznie czerpią radość z czytania newsów i analiz ekonomicznych.

wellbeing1
Zdjęcie podglądowe.

W jaki sposób nauka wpływa na dobrostan?

Nauka to nie tylko sucha wiedza, lecz przede wszystkim taka, którą można wykorzystać na co dzień. Doskonałym przykładem jest medycyna, która rozwija się prężnie, dając odpowiedź na coraz więcej pytań. Wiedząc, jak prowadzić zdrowy tryb życia, poprawimy nasze samopoczucie, co w oczywisty sposób wpłynie na wellbeing. Tymczasem wiedza z zakresu psychologii może pomóc zrozumieć źródło problemów, z jakimi się borykamy. Gdy jesteś na bieżąco, łatwiej Ci podejmować świadome, dobre decyzje, które mają wpływ na Twoje samopoczucie. Wiedza daje też swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa – gdy czujemy, że robimy coś tak, jak należy, rzadziej towarzyszy nam niepewność. Dla relaksu warto natomiast sięgnąć do wiadomości, które może niekoniecznie zmienią nasze podejście do życia, ale pozwolą nam zagłębić się w tematyce, która nas interesuje. Dobrym przykładem jest artykuł https://ewolucjamyslenia.pl/dlaczego-starozytne-kalendarze-liczyly-360-dni/, dedykowany przede wszystkim miłośnikom historii. Odpoczynek, relaks i czas na swoje pasje są nieodzowne w kontekście wellbeing. Trudno bowiem mówić o dobrostanie, żyjąc wyłącznie pracą czy obowiązkami domowymi. Nauka może być więc odskocznią od codzienności i rutyny, która nam towarzyszy. Nie tylko daje praktyczną wiedzę i porady, ale również potrafi zafascynować.