Jak dobrać nakrętkę do śruby?

Nie tylko dobór odpowiedniej śruby ma wpływ na trwałość i jakość połączenia. Bardzo ważne jest także dopasowanie do niej właściwej nakrętki. Tylko razem oba te elementy zapewnią wytrzymałe łączenie, które będzie odporne na różnego rodzaju zagrożenia. Dowiedz się, jak prawidłowo dobierać nakrętkę do konkretnego typu śruby.

Główne Śruby i nakrętki - inoxa.pl
Zdjęcie podglądowe.

Jak dobrać nakrętkę do śruby – najważniejsze informacje

Zastanawiasz się, jak dobrać nakrętkę do śruby, aby oba te elementy do siebie pasowały i tworzyły trwałe i wytrzymałe połączenie? Przede wszystkim zwróć uwagę na ich rozmiary. Bardzo ważnym parametrem jest średnica. Nie możesz zapomnieć również o porównaniu rodzaju gwintu. Aby to zweryfikować, należy sprawdzić informacje producenta umieszczone na opakowaniach lub opisach produktów w sklepach internetowych. Dostarczą one cenną wiedzę i pozwolą prawidłowo dopasować podkładkę do śruby.

Jak interpretować informacje związane z rozmiarami oraz rodzajem gwintów?

Średnica jest oznaczona literą M (w przypadku gwintów metrycznych) oraz liczbą oznaczającą wymiar w milimetrach. Przykładowo:

Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę skok gwintu, który może być wskazany wraz ze średnicą nakrętki po symbolu x. Przykładowo oznaczenie M10x1,5 oznacza, że nakrętka ma średnicę 10 mm i skok gwintu 1,5 mm. W gwincie metrycznym skok gwintu jest odległością pomiędzy jego wierzchołkami. W podanym przykładzie wierzchołki gwintu są zatem oddalone od siebie o 1,5 mm. W oznaczeniach śrub skok gwintu podany jest pomiędzy średnicą a długością. Można się zatem spotkać z oznaczeniami takimi jak M10x1,5×45. Oznacza to, że śruba ma średnicę 10 mm, długość 45 mm i skok gwintu 1,5 mm. Przy dobieraniu nakrętek do śrub zarówno średnica, jak i skok gwintu muszą być zgodne, aby można je było skręcić.

W praktyce dopasowanie nakrętki i śruby nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Obraz 1 Nakrętki sześciokątne na śruby - inoxa.pl
Zdjęcie podglądowe.

Na jakie jeszcze parametry zwrócić uwagę przy dopasowywaniu nakrętki do śruby?

Innym istotnym parametrem, który także trzeba uwzględnić przy wyborze nakrętki i śruby, jest klasa wytrzymałości obu tych elementów. Musi być ona identyczna, aby połączenie było wytrzymałe i odporne na uszkodzenia oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Najważniejsze jest to, aby nie stosować nakrętki o niższej klasie. W przypadku elementów wykonanych ze stali stosuje się następujące wartości określające wytrzymałość:

  • 50 – wytrzymałość na rozciąganie na poziomie 500 MPa,
  • 70 – wytrzymałość na rozciąganie na poziomie 700 MPa,
  • 80 – wytrzymałość na rozciąganie na poziomie 800 MPa,
  • 100 – wytrzymałość na rozciąganie na poziomie 1 000 MPa.

Pamiętaj także o tym, aby zwrócić uwagę na rodzaj i jakość materiału, z którego jest wykonany ten element złączny. Najlepiej, aby była to stal A2 lub A4. Obie są odporne na działanie wilgoci oraz niepodatne na korozję. Dzięki temu połączenie posłuży bez zarzutu przez długi czas. Musisz mieć na uwadze, że scalone ze sobą elementy bardzo często są narażone na pracę w trudnych warunkach, takich jak zmienna temperatura czy opady atmosferyczne. Wysoka jakość materiału, z którego wykonano śrubę oraz nakrętkę, wpłynie więc na trwałość łączenia.

Dlaczego właściwy dobór nakrętki do śruby jest tak ważny?

Połączenia z wykorzystaniem nakrętki oraz śruby mają przede wszystkim zabezpieczyć scalone ze sobą części przed rozerwaniem. Chronią je także przed rozciągnięciem i zapewniają sztywność. Aby było to możliwe, oba elementy muszą do siebie idealnie pasować. Takie połączenie zapewni nie tylko stabilność całej konstrukcji, ale także ochroni przed zerwaniem, nawet gdyby zadziałało na nie np. silne uderzenie.

Śruba oraz nakrętka muszą charakteryzować się takimi samymi parametrami, aby mogły ze sobą efektywnie współpracować. Mimo że najczęściej oba te elementy nie mają dużych rozmiarów, to pełnią bardzo istotną funkcję. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób je właściwie do siebie dopasować, skorzystaj z pomocy sprzedawcy.