Jak wygląda pakowanie maszyn do transportu morskiego – przepisy, proces, dokumenty

Chcesz przewieźć maszyny na sporę odległość? Najszybszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przewóz intermodalny, drogowo-morski. W jego ramach należy szczególną uwagę zwrócić na pakowanie do transportu morskiego. Sprawdź, jak je zrealizować w profesjonalny sposób.

Kontener z maszynami w środku czeka na samochodzie ciężarowym na rozładunek w porcie morskim
Zdjęcie podglądowe.

Jakie przepisy trzeba uwzględnić, gdy czeka Cię pakowanie do transportu morskiego?

Realizując pakowanie do transportu morskiego, pod uwagę trzeba wziąć szereg przepisów obowiązujących na poziomie międzynarodowym. Są to na przykład konwencje IMO, czyli Międzynarodowej Organizacji Morskiej (o bezpieczeństwie życia na morzu z 1960 r. oraz o bezpiecznych kontenerach z 1972 r.), a także reguły Incoterms 2020 i kodeks CTU.

W dokumentach tych zawarto wymogi dotyczące organizacji efektywnego i bezpiecznego transportu morskiego, który powinien być potwierdzony odpowiednimi dokumentami.

Pakowanie do transportu morskiego maszyn może przebiec bezproblemowo tylko wtedy, gdy zostanie przeprowadzone także w oparciu o przepisy BHP (pracowników należy wyposażyć w środki ochrony indywidualnej) oraz normy fitosanitarne. Istotną rolę odgrywa standard ISPM 15. Wskazuje on na potrzebę eliminacji szkodników w opakowaniach, w których przewozi się towary w obrocie międzynarodowym. Takie opakowania należy też odpowiednio oznakować, za pomocą symboli, które zostały określone na przykład przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO).

Kontenery z maszynami przemysłowymi oczekują w porcie na załadunek na statek morski
Zdjęcie podglądowe.

Pakowanie do transportu morskiego musi zostać zrealizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Trzeba uwzględnić uregulowania zawarte w określonych konwencjach czy normach (na przykład w konwencji o bezpiecznych kontenerach oraz w regułach Incoterms 2020), a także w dokumentach z zakresu BHP czy standardów fitosanitarnych (ISPM 15).

Jakie dokumenty należy skompletować, aby pakowanie do transportu morskiego przebiegło bez komplikacji?

Jeśli trzeba zorganizować transport morski maszyn, najbardziej efektywny jest przewóz intermodalny, a więc przy wykorzystaniu również samochodów ciężarowych. Kompleksowo zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Ich zadaniem jest między innymi zgromadzenie i wypełnienie różnych dokumentów, takich jak:

  • faktura handlowa, dzięki której można obliczyć taryfę celną;
  • list przewozowy, w którym zawiera się spis przewożonych maszyn;
  • świadectwo pochodzenia, które wskazuje miejsce ich produkcji;
  • zezwolenie na transport ponadgabarytowy.

Pakowanie do transportu morskiego wiąże się ponadto z koniecznością uzyskania certyfikatu IPCC. Potwierdza on, że drewno użyte do produkcji opakowań przewozowych jest wolne od szkodników.

Jak wygląda pakowanie do transportu morskiego?

Aby rzetelnie i bezpiecznie zrealizować pakowanie do transportu morskiego, potrzebne jest spore doświadczenie oraz znajomość odpowiednich technologii. Tylko wówczas można zabezpieczyć ładunek przed uszkodzeniem w wyniku na przykład przechylenia się podczas transportu, jak również optymalnie wykorzystać przestrzeń w kontenerze morskim i zapobiec zagrożeniom dla życia i zdrowia pracowników zajmujących się manipulacją oraz przewozem maszyn.

Pakowanie do transportu morskiego wymaga użycia skrzyń z drewna fumigowanego. Zwykle są wykonywane na indywidualne zamówienie, przy wzięciu pod uwagę gabarytów i ciężaru maszyn. Ponadto trzeba wykorzystać:

  • pasy transportowe, dzięki którym można ustabilizować ładunek;
  • folię antykorozyjną, którą pokrywa się maszyny;
  • czujniki wilgoci, temperatury czy przechyłu.

Realizując pakowanie do transportu morskiego, nie można zapomnieć też o oznakowaniu skrzyń. Dzięki temu będzie można szybko zidentyfikować ładunek, co ułatwi na przykład manipulację nim w porcie morskim, a także zapobiec jego uszkodzeniom w trakcie przewozu. Skrzynie z maszynami w środku zwykle oznacza się symbolami kieliszka (informuje o transporcie towarów, które pod wpływem wstrząsów mogą się zniszczyć) oraz parasolki (wskazuje na potrzebę ochrony ładunku przed wilgocią).

Profesjonalne pakowanie do transportu morskiego odgrywa niezwykle ważną rolę podczas intermodalnego przewozu maszyn. Dzięki niemu ładunek jest odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniem, m.in. w następstwie uderzania o inne towary. W trakcie pakowania należy wykorzystać właściwe sposoby ochrony (skrzynie fumigowane, pasy transportowe, folie antykorozyjne), a także zadbać o wypełnienie niezbędnych wymogów prawnych oraz o skompletowanie różnych dokumentów.

Warto wybrać do tego odpowiednią firmę, która posiada doświadczenie i profesjonalne podejście, aby cały proces został przeprowadzony prawidłowo. Firma Inrel specjalizuje się w pakowaniu maszyn do transportu morskiego (https://inrel.pl/oferta/pakowanie-transport-morski/), zapewniając kompleksową obsługę.