Kredyt hipoteczny w pigułce – co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny to popularne narzędzie, które umożliwia realizację marzenia o własnej nieruchomości. Rodzaj pożyczki, którym jest kredyt hipoteczny udzielany przez banki lub inne instytucje finansowe w celu zakupu mieszkania, domu czy działki budowlanej pod budowę nieruchomości. Jeżeli chcecie poznać najciekawsze oferty rynku nieruchomości, koniecznie odwiedźcie Rynekpierwotny.pl, gdzie czekają na Was nie tylko wyjątkowe propozycje mieszkań z możliwością kredytowania, ale również szeroki zakres materiałów od ekspertów z branży.

Charakteryzuje się tym, że jest zabezpieczony hipoteką, czyli prawem do posiadłości, w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy, bank ma prawo do przejęcia nieruchomości i jej sprzedaży. Hipotekę wpisuje się do księgi wieczystej danej nieruchomości, z którą jest ściśle związana. Kredytobiorca może sprzedać obciążone mieszkanie czy dom i narazić nowego właściciela na zagrożenie przejęcia i sprzedaży nieruchomości przez bank.

Koniecznie odwiedźcie serwis Rynekpierwotny.pl i skorzystajcie z narzędzia, jakim jest kalkulator kredytu hipotecznego, aby poznać najkorzystniejsze oferty kredytów hipotecznych.

Jak działa kredyt hipoteczny?

Kredytobiorca otrzymuje od banku określoną kwotę, która zazwyczaj nie przekracza 80-90% wartości nieruchomości, wysokość kredytu zależy również od wartości nieruchomości oraz zdolności kredytowej osoby wnioskującej. Zachęcamy do skorzystania z narzędzia, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej w serwisie Rynekpierwotny.pl, aby oszacować swoje szanse na przyznanie kredytu.

Kredyt hipoteczny wiąże się z oprocentowaniem, które jest podstawą do obliczenia wysokości rat. Oprocentowanie to procent pożyczonej kwoty, który będzie zwracany w postaci odsetek. Na ratę kredytu składa się rata kapitałowa, czyli kwota udzielonego kredytu rozłożona na określoną w umowie liczbę miesięcy, oraz rata odsetkowa, która zależy od oprocentowania kwoty. Możemy wyróżnić dwa rodzaje oprocentowania – stałe i zmienne.

  • Stałe – oznacza, że rata kredytu jest stała niezależnie od wysokości stóp procentowych, jednakże obowiązuje jedynie przez określony czas, np. przez 5 lat, po tym okresie dochodzi do zmiany na oprocentowanie zmienne.
  • Zmienne – wysokość oprocentowania zmiennego może ulegać okresowym zmianom w trakcie spłacania kredytu, ustala się je na podstawie stawki referencyjnej NBP oraz marży banku.

Kredyt na zakup nieruchomości lub na budowę może być wypłacany w całości, ale także może zostać uruchomiony w transzach. W takim przypadku bank udziela kredytu w częściach, po spełnieniu określonych warunków przez kredytobiorcę, takimi wymogami może być dostarczenie określonego dokumentu, zdjęć z budowy czy faktur.

Jakie wymagania musisz spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny, klient powinien spełnić szereg wymagań, które stawia przed nim bank. Pośród nich możemy wyróżnić historię kredytową, która jest weryfikowana w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli klient zaciągnął wcześniej kredyty, które były spłacane terminowo, ma większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, natomiast zaległości w spłacie mogą obniżyć naszą zdolność kredytową.

Ważnym aspektem są również inne zobowiązania finansowe, takie jak inne kredyty czy pożyczki oraz leasing, istnienie wielu innych zobowiązań finansowych wpływa negatywnie na zdolność kredytową.

Kluczowym wymogiem jest stabilność zatrudnienia, długoterminowe i trwałe zatrudnienie zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Najlepszą formą zatrudnienia będzie umowa o pracę na czas nieokreślony, ale inne formy, takie jak umowa zlecenie czy działalność gospodarcza, pod warunkiem udokumentowania stabilnych dochodów, również są akceptowalne.

Większość banków wymaga od kredytobiorcy, by posiadał określony wkład własny, który zazwyczaj wynosi 10-20% wartości nieruchomości. Wymóg ten wpływa na warunki kredytu, wyższy wkład własny oznacza mniejsze ryzyko dla instytucji.

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej przyznania kredytu bank bierze pod uwagę wiek oraz sytuację rodzinną wnioskodawcy, młodsi klienci mają większą zdolność kredytową, natomiast ilość osób na utrzymaniu przyczynia się do wzrostu miesięcznych wydatków, co może obniżyć zdolność kredytową.

Na decyzje wpływają również takie czynniki, jak rodzaj i wartość nieruchomości, instytucje finansowe preferują posiadłości, które odznaczają się stabilną wartością rynkową oraz dobrą lokalizacją.

Rodzaj kredytu, w tym warunki kredytu, takie jak dłuższy okres spłaty, oprocentowanie czy wysokość kredytu mają wpływ na zdolność kredytową klienta.

Oprócz tego należy pamiętać o niezbędnych dokumentach, w tym dokument potwierdzający tożsamość kredytobiorcy, zaświadczenie o zatrudnieniu czy wyciągu z konta oraz informacje dotyczące kupowanej nieruchomości.