
Lider PO Grzegorz Schetyna powiedział w środę, że nie obiecywał posłance Kamili Gasiuk-Pihowicz miejsca na liście w wyborach do Parlamentu Europejskiego w związku z jej przejściem z klubu Nowoczesnej do klubu PO-KO . Jak dodał, nie wie, czy posłanka wystartuje w tych wyborach.
W ubiegłym tygodniu klub PO zmienił nazwę na Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska. Do klubu dołączyło osiem osób: siedmioro dotychczasowych posłów Nowoczesnej, w tym szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz, a także Piotr Misiło, który wcześniej został wyrzucony z Nowoczesnej. W związku z tymi decyzjami posłów klub Nowoczesnej w Sejmie przestał istnieć i stał się kołem. Równocześnie pojawiły się pogłoski, że ceną za wbicie noża w plecy szefowej .N, Katarzyny Lubnauer, jest stołek w PE dla Gasiuk-Pihowicz i posada dla jej męża.
Według nieoficjalnych informacji Gasiuk-Pihowicz – oprócz stanowiska wiceprzewodniczącej klubu PO-KO, miała od PO otrzymać także gwarancję startu w przyszłorocznych wyborach do europarlamentu z miejsca drugiego w Warszawie.
Schetyna pytany w Polsat News, czy obiecał posłance miejsce na liście w wyborach do PE w związku z jej przejściem do klubu PO-KO, odpowiedział, że nie. „Nie wiem, czy wystartuje, czy nie, czy wystartuje do Sejmu, czy do Senatu” – zastrzegł.
Zdaniem lidera PO posłanka jest „człowiekiem przyszłościowym”. „Uważam, że powinno się jej potencjał wykorzystywać i chciałbym, żeby to robić razem w tym wspólnym klubie Koalicji Obywatelskiej – Nowoczesna, Platforma” – dodał.
Na uwagę, że Nowoczesna nie chce wspólnego klubu, Schetyna odpowiedział, że przekonuje liderkę tej partii Katarzynę Lubnauer do tego, że „integracja jest niezbędna”. „Właśnie ta współpraca i Koalicja Obywatelska powinna być zaczynem, osią koalicji, którą będziemy budować i do wyborów europejskich, i do parlamentarnych” – podkreślił.(PAP)
Komentarz: Trzeba przyznać, że Schetyna ma ciekawą definicję współpracy: wyciąganie i skłócenie partnerów.

![Kaczyński ma problem. Tak chcą głosować Polacy. Konfederacje tuż za plecami PiS [SONDAŻ]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/02/mentzen-kaczynski-braun-kolaz-yt-ok-ok-100x70.jpg)






