Dobra zmiana po staremu. Wysokie stawki podatku RTV w przyszłym roku

Telewizor/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
Telewizor/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
REKLAMA

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła stawki abonamentowe RTV na przyszły rok. Opłaty te nie ulegną zmianie, więc za telewizor czy radio zapłacimy wciąż dużo.

Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji – czytamy na stronie KRRiT. Abonament RTV powinien więc płacić teoretycznie każdy, kto posiada radio lub telewizor.

REKLAMA

Z zapowiedzi KRRiT wynika, że stawki abonamentowe na 2019 rok nie wzrosną, ale również nie spadną i wciąż będą na wysokim poziomie. Za jeden miesiąc posiadania radia zapłacimy 7 zł, za dwa 13,60 zł a za kwartał 20,15 zł. Za pół roku stawka wynosi 39,90 zł zaś za cały rok 75,60 zł.

Z kolei za używanie telewizora lub telewizora i radia, zapłacimy 22,70 zł za miesiąc. Za dwa miesiąca kwota ta wynosi 44,05 zł, zaś za kwartał 65,35 zł. Pół roku kosztuje 129,40 natomiast cały rok 245,15 zł.

Niektóre osoby są zwolnione z opłat. Są nimi osoby po 75 roku życia, osoby mające I grupę inwalidzką, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz osoby po 60 roku życia mającej prawo do emerytury nieprzekraczającej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Aby uzyskać zwolnienie, należy przedstawić w urzędzie pocztowym dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie, którego wzór znajduje się na stronie internetowej KRRiT.

Źródło: krrit.gov.pl

REKLAMA