
Jaka będzie zima w styczniu i lutym 2019 roku? Prognozy długoterminowe nie pokazują niczego szczególnego, ale meteorolodzy na całym świecie zaczynają wykazywać pewną ekscytację zjawiskiem SSW, które pojawiło się w ostatnich dniach. Może ono być zwiastunem bardzo mroźnej zimy.
Co to jest SSW? Dosłownie Sudden Stratospheric Warming czyli po polsku Nagłe Ocieplenie Stratosfery. W skrócie zjawisko polega na osłabieniu prądów stratosferycznych, które normalnie wieją z zachodu z duża prędkością. Ich osłabienie a nawet odwrócenie powoduje jako skutek wzrost temperatur na dużych wysokościach. Ale to dopiero początek.
Osłabienie wiatru w stratosferze przenosi się w końcu na niższe poziomy, czyli na prąd strumieniowy w troposferze. To osłabia lodowaty wir polarny nad północnym biegunem naszego globu, w konsekwencji doprowadzając nawet do jego częściowego rozbicia i/lub wypchnięcia z rejonów okołobiegunowych.
Taki osłabiony wir polarny meandruje, można powiedzieć, że schodzi na niższe szerokości geograficzne i sprowadza fale arktycznego chłodu bardziej na południe.
Krótko mówiąc zjawisko SSW w ciągu 4 do 6 tygodni może sprowadzić lodowate powietrze arktyczne np. nad Europę i Stany Zjednoczone. Może, ale nie musi – nie każde zjawisko SSW kończy się morźną zimą w Europie, ale prawie każda mroźna zima w Europie jest poprzedzona SSW. Stąd takie zainteresowanie meteorologów tym zjawiskiem.
Aktualny model NASA wskazuje rekordowe wręcz Nagłe Ocieplenie Stratosfery. Może to oznaczać silne oddziaływanie na wir polarny i w konsekwencji na nagły i silny napływ mrozów na niższe szerokości geograficzne w drugiej połowie stycznia i na początku lutego.
Pozostaje otwarte pytanie gdzie taki wir polarny dokładnie zejdzie? Może to być Europa, w tym nasze rejon, ale nie musi.
Want to know why these #PolarVortex disruptions are called sudden stratospheric #warmings? Temperatures are predicted to warm by nearly 80C or 140F in just a few days! NASA Model predicting close to all time record warmth at the North Pole in the stratosphere. pic.twitter.com/wr3HR7vnYK
— Judah Cohen (@judah47) December 20, 2018
Niektóre modele pokazują silną falę chłodu nad Europą już na przełomie grudnia i stycznia.
Exciting to see a stratospheric warming this early in the winter. What we know:
– #Polarvortex will become significantly displaced
– Splitting vortex is a possibility but not set in stone
– Disruption to the PV is good for blocking/cold regimes
– Too early for country specifics pic.twitter.com/AT2sM6myRm— wxcharts (@wxcharts) December 20, 2018
The #GFSModel now show the first signs of January's #BeastFromTheEast that is being caused by the #SSW event. This could potentially prove to be extremely disruptive, with some significant cold and snow. Please make sure you all keep tuned to my weather updates after the new year pic.twitter.com/lZM8zM3s0S
— Adam's Weather (@AdamsWeather1) December 20, 2018