
21 stycznia 1793 roku zgilotynowano na obecnym Placu Concorde w Paryżu króla Ludwika XVI. O tej rocznicy pamiętał deputowany Joachim Son-Forget, poseł wybrany przez Francuzów zza granicy.
Deputowany złożył dwie białe róże na pamiątkowej tablicy na miejscu egzekucji Ludwika XVI i Marii Antoniny. Scenę hołdu pamięci zamieścił też na Twitterze. Napisał, że Król i Królowa „na to nie zasłużyli. Zbyt młody, by umrzeć !”.
Do wpisu dołączony jest jednak „hashtag” o abolicji i zakazie kary śmierci. Poseł Joachim Son-Forget nie jest raczej rojalistą, a jego gest wynika raczej z „postępowego” sprzeciwu wobec kary głównej. Tym nie mniej, gest ładny i rzadki wśród klasy politycznej Francji.
Ils n’avaient pas mérité ça! Trop jeunes pour mourir! Le 21 janvier 1793, Louis XVI était guillotiné. Cela fait 226 ans que le Roi et la Reine de France sont partis. J’ai déposé, pour ce triste anniversaire, deux roses blanches en leur mémoire. #AbolitionMondialeDeLaPeineDeMort pic.twitter.com/J1FbLQDNmA
— 𝙹𝚘𝚊𝚌𝚑𝚒𝚖 𝚂𝚘𝚗-𝙵𝚘𝚛𝚐𝚎𝚝 🦊⚜️ (@sonjoachim) January 20, 2019
Deputowany Joachim Son-Forget wielokrotnie już szokował niektórych swoimi wpisami na forach społecznościowych. Z tego też powodu musiał odejść z pro prezydenckiej partii LREM.
Face à la Chapelle Expiatoire, le cortège parisien rend hommage au roi assassiné #LouisXVI.
De nombreux Parisiens ont répondu présents pour cet #HommageLouisXVI. pic.twitter.com/FkTd2rByry— Action Française (@actionfrancaise) January 20, 2019
W rocznicę zgilotynowania Ludwika XVI w Paryżu mają także miejsce co roku Msze św., które są okazją do manifestacji wcale nie tak nielicznych monarchistów.