Drony z Polski dla armii australijskiej. Mała rzecz, a cieszy

Dron. Warmate Fot. Wikipedia
Dron. Warmate Fot. Wikipedia
REKLAMA

Grupa WB, która zaopatruje polskie wojsko w amunicję krążącą jest zainteresowana dostawami dla armii australijskiej i podpisała z tamtejszą firmą Cablex umowę na dystrybucję i integrację systemu amunicji krążącej Warmate.

„Amunicja krążąca to jeden z programów modernizacji australijskiej armii. Zgodnie z wymaganiami Australii wszelkie nowe technologie muszą być dostarczone przez tamtejsze firmy. Dlatego firma Cablex stanie się licencjobiorcą w przypadku wyboru przez Australijczyków właśnie systemu Warmate.

REKLAMA

W ciągu pół roku Grupa WB ma dostarczyć firmie Cablex i ministerstwu obrony Australii swoje pierwsze drony do testów. Umowę, zgodnie z którą Cablex ma być wyłącznym dystrybutorem systemu Warmate oraz finalnym integratorem systemu dostosowanego do wymogów armii australijskiej, zawarto na odbywających się w Melbourne targach lotniczo-zbrojeniowych Avalon.

System amunicji krążącej Warmate to połączenie bezzałogowego statku powietrznego z precyzyjną amunicją. Jest przeznaczony dla jednostek sił specjalnych i oddziałów lekkiej piechoty, łącząc funkcje rozpoznania i zdolności niszczenia celów na szczeblu drużyny, plutonu i kompanii.

Drony Warmate są też dostarczane dla polskiej armii. W 2016 r. MON zamówiło tysiąc sztuk (100 zestawów po 10 dronów). Pierwszą partię dostarczono w grudniu 2017 r. Warmate może przenosić głowicę kumulacyjną, odłamkowo-burzącą i treningową. Producent oferuje też głowicę termobaryczną i rozpoznawczą. Czas trwania lotu wynosi maksymalnie 50 minut, zasięg drona to 12 km, masa startowa ok. 4,5 kg, udźwig 1,5 kg, rozpiętość 1,4 m, a długość kadłuba 1,1 m. Prototyp powstał w 2014 r., rok później była gotowa wersja seryjna.

Zagranicznymi nabywcami dronów z Polski są obecnie Ukraina, Turcja, a także kraje Bliskiego Wschodu. Grupa WB to drugi po Polskiej Grupie Zbrojeniowej największy polski producent uzbrojenia.

Poza Warmate dostarcza także polskiemu wojsku bezzałogowce bliskiego rozpoznania FlyEye, uczestniczy w programach armatohaubicy Krab i produkuje elementy wieży samobieżnego moździerza Rak oraz jest włączona w program indywidualnego wyposażenia żołnierza Tytan.

Źródło: PAP

REKLAMA