ZUS odda blisko 111 milionów złotych. Nawet 250 tysięcy osób może się załapać! Sprawdź o co chodzi

ZUS emerytury waloryzacja 2018
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). / Dostawca: PAP
REKLAMA

W popularnym dowcipie państwo jak mówi, że zabiera, to zabiera. Jak mówi, że oddaje, to mówi. Okazuje, że nie zawsze tak jest. ZUS oddaje 111 mln zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odda byłym przedsiębiorcom blisko 111 mln zł. Pieniądze mogą dostać ci, którzy zakończyli lub zawiesili działalność i przelali na konto Zakładu zbyt duże kwoty.

REKLAMA

Sprawa może dotyczyć blisko 250 tys. ZUS deklaruje, że na każdego byłego przedsiębiorcę czekają jego pieniądze.

Skąd ZUS ma takie dodatkowe pieniądze? Właściciel firm albo co miesiąc płacili za dużo, albo zlecili o jeden dodatkowy przelew ekstra. W efekcie na ich kontach pojawiła się nadwyżka. Nadwyżka, którą można bez problemu odzyskać, bo ZUS zwróci te środki.

Żeby odzyskać pieniądze, należy odwiedzić którąkolwiek z placówek Zakładu lub wejść na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych. Tam można sprawdzić, czy na koncie występuje nadpłata albo niedopłata.

Jeśli jest nadpłata, to można składać wniosek o zwrot. To formularz ZUS EZS-P, czyli wypełnić „Wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek”.

Wniosek należy składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub w sposób tradycyjny. Jeżeli nie ma się zarejestrowanego profilu na PUE, to należ załatwić sprawę osobiście albo listownie w najbliższym oddziale ZUS.

„ZUS zwraca nadpłatę składek w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów. Z wnioskiem nie warto zwlekać, gdyż po 5 latach (liczonych od dnia wpłaty lub zawiadomienia z ZUS – red.) nadwyżka się przedawnia” – dodaje rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

A jeżeli ZUS się spóźni i zwrot będzie trwał dłużej niż 30 dni – zapłaci ci dodatkowo odsetki takie jak od zaległości podatkowych.

Informację o zwrocie pieniędzy dostaniesz na piśmie. Jeżeli ZUS odmówi zwrotu – również poinformuje o tym pisemnie. Gdy nie zgodzisz się z odpowiedzią ZUS, możesz zawnioskować o wydanie decyzji w sprawie, od której będziesz mógł się odwołać.

Można również odzyskać składki odłożone na subkoncie zmarłego członka rodziny.

Źródło: money.pl

REKLAMA