Nadchodzi era supersamolotów i nowy wyścig zbrojeń? Wynaleziono materiał wytrzymalszy i pięciokrotnie lżejszy od tytanu

Myśliwce F-22 Raptor. U.S. Air Force photo by TSgt Ben Bloker - Selective noise reduction by Diliff
Myśliwce F-22 Raptor, zbudowany z użyciem tytanu. U.S. Air Force photo by TSgt Ben Bloker - Selective noise reduction by Diliff
REKLAMA

Na bazie niklu naukowcy stworzyli materiał, potocznie nazwany metalicznym drewnem. Ten nowy materiał jest twardszy od tytanu i aż 5-krotnie lżejszy.

To niezwykle cenne odkrycie może mieć różnorodne zastosowanie. Jedną z dziedzin jest medycyna, gdzie narzędzia chirurgiczne wykonywane są obecnie z tytanu metalu twardszego od stali, lecz dwa razy od niej lżejszego.

REKLAMA

Prawdopodobnie jednak, głównym beneficjentem będzie sektor wojskowy, szczególnie lotnictwo. Użycie tego materiału bardzo efektywnie zwiększy szybkość samolotów i wytrzymałość skrzydeł.

Wynaleziony materiał jest efektem wspólnej pracy naukowców z uniwersytetów w Pensylwanii, Illinois oraz Cambridge.

Nowy materiał został zbudowany na bazie niklu przy pomocy procesu galwanizacji. W rezultacie otrzymano materiał, który w 70 proc. składa się z pustej przestrzeni. To właśnie zapewnia mu tak niską masę własną przy braku utraty wytrzymałości.

Roboczo ten materiał został nazwany „metalicznym drewnem”. W przyszłości możliwe będzie na przykład stworzenie skrzydeł do samolotów, będących jednocześnie bateriami je napędzającymi.

Prace nad tym materiałem nie są jeszcze zakończone. Naukowy pracują nad jego ulepszeniem i uzyskaniem jeszcze lepszych właściwości. Prowadzone są już prace nad praktycznym wykorzystaniem tego materiału w postaci wstępnych prac nad tworzeniem komponentów dla aut, samolotów czy łodzi, które spełniałyby obecne standardy, lub nawet je podwyższały, przy jednoczesnej redukcji masy pojazdów. Przełożyłoby się to na znaczną poprawę efektywności energetycznej.

Źródło: Cyfrowa rp.pl

REKLAMA