
Korona cierniowa – jedna z najcenniejszych relikwi chrześcijaństwa – została ocalona. Symbol męczeństwa Jezusa Chrystusa wyniósł z płonącej katedry Notre Dame ojciec Fournier, kapelan paryskich strażaków. Był specjalnie do tego szkolony.
Relikwie korony cierniowej znajdujące się do wczoraj w katedrze Notre-Dame w Paryżu wsą obręczą o średnicy około 21 cm i mają formę splecionych uschniętych gałązek. Według Biblii, korona cierniowa upleciona została przez żołnierzy Poncjusza Piłata. Towarzyszyła Jezusowi w drodze krzyżowej i w czasie śmierci.
Według jednej z teorii, koronę odnalazła i zabezpieczyła cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. W Jerozolimie relikwia korony cierniowej czczona była już w początkach V wieku. Według Antoniego z Piacenzy, relikwia przechowywana była w kościele Apostołów na Syjonie.
W 1063 roku korona trafiła do Bizancjum. 19 sierpnia 1237 roku potrzebujący pieniędzy cesarz Konstantynopola, Baldwin, oddał ją za 135 tysięcy liwrów królowi Francji, Ludwikowi IX. Monarcha ten polecił zbudowanie dwupoziomowej kaplicy Sainte-Chapelle, służącej do przechowywania relikwii patronów Francji (dolna kaplica) i korony Chrystusowej (kaplica górna).
Przez całe średniowiecze miała miejsce praktyka wyrywania z niej cierni i ich translacji do wielu miejsc (głównie kościoły i klasztory), a także umieszczano je wśród insygniów władzy. Do dziś są czczone w sanktuariach na całym świecie (m.in. Rzym, Piza, Praga; w Polsce w Zamościu, Miechowie i Boćkach). Stąd też korona w obecnym stanie jest pozbawiona cierni.
Od ucznia Mesjasza,przez matkę Konstantyna Wielkiego,Helenę; przez czas Bizancjum, Rewolucji Francuskiej,trwała przez wieki,wojny,rewolucje. Przeszła przez Wszystkich i Wszystko.
Korona cierniowa Chrystusa.
Największa relikwia chrześcijaństwa.
Pod płomieniami i gruzem #NotreDame pic.twitter.com/IQXUju89eN— 🇵🇱 ✝️ Maja Nabzdyjak (@MajaNabzdyjak) 15 kwietnia 2019
Po podpisaniu konkordatu w 1801 roku korona została wraz z pozostałymi relikwiami przekazana arcybiskupowi Paryża i złożona 10 sierpnia 1806 roku w skarbcu Katedry Notre Dame. Od tego czasu relikwie pozostają pod opieką kanoników Kapituły Bazyliki Metropolitańskiej i strzeżone są przez Rycerzy Świętego Grobu Bożego. W każdy pierwszy piątek miesiąca oraz każdy piątek Wielkiego Postu, korona była udostępniana wiernym podczas specjalnych ceremonii.
15 kwietnia 2019 roku, korona została ocalona z pożaru Katedry Notre Dame przez ojca Fouriera. Obecnie razem z innymi przedmiotami wyniesionymi ze skarbca jest przechowywana w bezpiecznym miejscu.
Tak było: NOTRE DAME DE PARIS! ( Korona cierniowa, jedna z relikwii Męki Pańskiej )
/ kliknij / pic.twitter.com/Hwh0y7Vdhj— Wojciech W. Ruda (@leminerai) 16 kwietnia 2019
Ksiądz-strażak, który wyniósł z Notre Dame koronę cierniową.
Według relacji, był wcześniej specjalnie szkolony na wypadek, gdyby tego typu akcja była potrzebna https://t.co/JGsHyrn210
— Agaton Kozinski (@AgatonKozinski) 16 kwietnia 2019
W sieci pojawiło się także wiele zdjęć ołtarza katedry zarówno przed, jak i po pożarze. Widać wyraźnie, że najważniejsza część ołtarza ocalała.
Tak było: NOTRE DAME DE PARIS! ( Pieta Nicolasa Coustouesa )
/ kliknij / pic.twitter.com/IpboTK21AX— Wojciech W. Ruda (@leminerai) 16 kwietnia 2019
Tak było: NOTRE DAME DE PARIS!
/ kliknij / pic.twitter.com/qELu3wnO6D— Wojciech W. Ruda (@leminerai) 16 kwietnia 2019
"To nie krzyż się chwieje,to świat się chwieje i toczy – Krzyż stoi".
Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński
#NotreDame pic.twitter.com/u5hqHY9Kqp— Anna (@ChAnnan137) 16 kwietnia 2019
Udało się też uratować wiele innych relikwi ze skarbca Notre Dame.
Tak było: NOTRE DAME DE PARIS! ( Relikwiarz prawdziwego krzyża w katedrze )
/ kliknij / pic.twitter.com/G7lX8NGDWk— Wojciech W. Ruda (@leminerai) 16 kwietnia 2019
Video 360
This 360° video, filmed in 2015 by CNNVR, shows the inside of the Notre Dame cathedral. On Monday, the cathedral was engulfed in flames.
Built in the 13th century, Notre Dame is considered a feat of architecture as much as a religious symbol. https://t.co/7CrH8TJEq9 pic.twitter.com/9fX2W5FKrt
— CNN International (@cnni) 16 kwietnia 2019
Wielki pożar był wynikiem zajęcia się ogniem skomplikowanej drewnianej więźby dachowej Notre Dame. Drzewa na nią ścinano w czasie, gdy Polska była w okresie rozbicia dzielnicowego. Dzięki solidnej konstrukcji murów struktura katedry ocalała.
Więźba dachowa katedry Notre Dame zwana "lasem" ze względu na ilość elementów z drewna. Drzewa na tę konstrukcję ścinano w latach 1170-1180. pic.twitter.com/kZndLq0mTM
— Piotr Knąber (@pknaber) 16 kwietnia 2019
Tak, od strony dachu, wyglądało kamienne sklepienie, ponad wnętrzem katedry.
To ono stawiło główny opór płomieniom i uratowało, w znacznym stopniu, wnętrze #NotreDame
Dobra, solidna robota XIII w. inżynierów budownictwa! https://t.co/mlyWv0wHHD— Krzysiek Nowak (@nowakrzysiek) 16 kwietnia 2019