Grób Pański na Jasnej Górze pełen symboli narodowych. Przypomina też rocznicę wyboru na papieża Jana Pawła II

Grób Pański na Jasnej Górze Fot. Twitter
REKLAMA

W tym roku wystrój Grobu Pańskiego w sanktuarium na Jasnej Górze nawiązuje do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski. Jest też pełen symboliki.

Grób Pański przygotowano w Kaplicy Cudownego Obrazu. Dekoracja zajęła dużą część kaplicy i została umieszczona u stóp ikony Matki Boskiej. Pośrodku spoczywa figura Chrystusa złożonego w grobie, okryta biało-czerwonym płótnem. Pod nim znajduje się napis: „Na krzyżu dokonał się sąd nad światem, i zajaśniała potęga Chrystusa Ukrzyżowanego”.

REKLAMA

W centralnym miejscu stanęła monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Jest też wizerunek papieża na tle wieży sanktuarium jasnogórskiego, napis „1979-2019” oraz słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II 2 czerwca 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

Jest też Krzyż z VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 r., poświęcony przez św. Jana Pawła II, z którego spływa biało-czerwona flaga. Od 14 lat dekoracją jasnogórskiego sanktuarium z okazji Świąt Wielkiej Nocy zajmuje się o. Bronisław Kraszewski.

Adoracja Grobu Pańskiego będzie się jeszcze odbywała przez całą Wielką Sobotę, aż do wieczornej Liturgii Wigilii Paschalnej.

Źródło: PAP

REKLAMA