
1758 karatów (352 g.) ma diament znaleziony w kopalni Lucara Diamond Corp w Botswanie. To drugi na świecie tak duży nieoszlifowany brylant. Ma wielkość tenisowej piłki.
Firma Lucara chwali się, że od momentu wdrożenia w kwietniu 2018 roku w swoich kopalniach nowej technologii, pozyskuje coraz więcej dużych diamentów. Od tego czasu wydobyto 12 kamieni, które miały ponad 300 karatów. Być może więc to nie koniec takich znalezisk.
Największym odkrytym diamentem do tej pory jest Cullinan (3.106 karatów), odkryty w Południowej Afryce w 1905 r. pod Pretorią, jeszcze przed epoką wydobywania przemysłowego. Wydłubano go z ziemi za pomocą… noża. Został ofiarowany w 1907 roku królowi Edwardowi VII na jego 66. urodziny.
„Excelsior” (995,2 karata) spada teraz na trzecie miejsce. Był znaleziony 30 czerwca 1893 roku w kopalni Jägersfontein w RPA. W Amsterdamie podzielono go na 11 części, z których po oszlifowaniu powstało 11 brylantów o sumarycznej masie 37,5 proc. pierwotnego diamentu.
1,758 carats : le deuxième plus gros diamant de l'histoire trouvé au Botswana https://t.co/52G3kqys5T #Planète pic.twitter.com/xv0x9dfPE6
— L'important (@Limportant_fr) April 27, 2019