
Rozszerzenie uprawnień władz wojskowych niepokoi polskich przedsiębiorców. Sprawa staje się coraz bardziej poważna, gdyż dotyczy ona kilkuset przedsiębiorstw i właścicieli specjalistycznego sprzętu oraz środków transportu, którzy zostaną ujęci w niejawnych wykazach przygotowanych przez wojskowych.
Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę na coraz większą liczbę obowiązków nakładanych na przedsiębiorców. Chodzi tutaj o zobowiązania proponowane w projekcie ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności.
Specjaliści reprezentujący Konfederację Lewiatan przestrzegają, że jeśli projekt zostanie uchwalony, wówczas wiele kluczowych decyzji właścicielskich będzie wymagało zgody właściwego ministra.
W tym kontekście należy wskazać chociażby na likwidację firmy, czy też sprzedaż lub zaniechanie eksploatacji składnika mienia wykorzystywanego do realizacji działań obronnych.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił w maju już piąty projekt zapowiadanej ustawy. Reprezentanci Konfederacji Lewiatan wciąż wyrażają swój sprzeciw wobec niektórych regulacji.
– Obowiązek uzyskania zgody właściwego ministra na dokonanie istotnych działań właścicielskich lub biznesowych jest przejawem nadmiernej ingerencji w działalność przedsiębiorstw, które umieszczone zostaną w wykazie firm o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Zapis taki może przyczynić się do znacznego ograniczenia swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Jest on także wątpliwy konstytucyjnie – wskazał Krzysztof Kajda, radca prawny, będący szefem pionu ekspertyz Konfederacji Lewiatan.
Kontrowersje wzbudza również proponowany obowiązek przekazywania informacji o sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. To bardzo nie podoba się przedsiębiorcom, dla których są to kolejne koszty związane z prowadzeniem działalności.
Źródło: rp.pl