
Program 500 plus po zmianach obejmie 6,8 mln dzieci. Jego koszt w 2019 roku wyniesie 9,6 mld zł. W 2020 roku koszty wzrosną do blisko 30 mld zł. Istnieje wiele różnych sytuacji, w których można stracić świadczenie.
Co zmienia wprowadzane od 1 lipca prawo, zgodnie z którym będzie można pobierać na pierwsze dziecko świadczenie 500+? Będzie ono przysługiwać bez kryterium dochodowego. Samotni rodzice nie będą musieli ponadto spełniać wymogu ustalenia alimentów od drugiego rodzica.
Precyzyjnie są jednocześnie określone sytuacje, w których traci się świadczenie.
500+ na dziecko może zostać odebrane, gdy:
- dziecko wejdzie w związek małżeński;
- dziecko znajdzie się w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym czy zakładzie karnym;
- dziecko pójdzie do szkoły wojskowej lub innej, która zapewnia nieodpłatne pełne utrzymanie;
- dziecko zacznie pobierać świadczenie na swoje dziecko;
- członek rodziny pobiera za granicą świadczenie o podobnym charakterze na to dziecko (chyba że przepisy stanowią inaczej);
- dziecko osiągnie 18. rok życia.
500+ można utracić także w sytuacji, gdy osoba do niego uprawniona marnotrawi środki lub wydatkuje je niezgodnie z celem. W takim przypadku świadczenie może być wypłacane w formie rzeczowej – np. żywność, ubrania, lekarstwa. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Pomocy Społecznej rocznie wypłaca się ponad 1500 świadczeń w formie rzeczowej. Liczba ta może jednak wzrosnąć, gdy od 1 lipca wejdą w życie zaplanowane zmiany w ustawie.
Zwraca się także uwagę, że programem zostanie objętych znacznie więcej dzieci (brak kryterium dochodowego i wymogu ustalenia alimentów), dlatego wzrosnąć może również liczba przypadków zamiany świadczenia na formę rzeczową.
Źródło: fakt.pl