Amerykanie już na Ukrainie. W tle konflikt z Rosją, ropa i statek pod banderą Hongkongu

Wołodymyr Zełensky. / foto: PAP
Wołodymyr Zełensky. / foto: PAP
REKLAMA

Do portu w Odessie dotarła pierwsza dostawa amerykańskiej ropy. Na statku „Wisdom Venture”, pływającym pod banderą Hongkongu, dostarczono na Ukrainę 75 tysięcy ton ropy gatunku Bakken. Rosjanie krytykują całe przedsięwzięcie.

75 tysięcy ton ropy gatunku Bakken zostało dostarczonych statkiem „Widsom Venture” do ukraińskiego portu w Odessie. Ropa została sprowadzona na zamówienie PJSC Ukrtatnafta i będzie przetwarzana w rafinerii w Kremenczuku.

REKLAMA

Dywersyfikację dostaw surowców zapowiadał już w kampanii wyborczej obecny ukraiński prezydent Wołodymyr Zełeński.

„Myślę, że będziemy szukać alternatywnych dostaw ropy. Może spróbujemy współpracować z krajami zachodnimi”– mówił w czasie kampanii prezydenckiej Zełeński.

„40 procent naszego rynku to produkty naftowe z Rosji. Konieczne jest znalezienie alternatywy, jak zorganizowanie dostaw z Polski i państw bałtyckich”– wypowiadał się również na ten temat ukraiński ekspert ds. Energii Andrij Gerus.

O uniezależnieniu się od Rosji mówił również premier kraju, Wołodymyr Hrojsman.

Pomimo tego, że w kwietniu tego roku rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew ogłosił, że Moskwa nakłada zakaz eksportu ropy naftowej i produktów naftowych na Ukrainę to rosyjski senator Franz Klincewicz wypowiedział się sceptycznie w mediach społecznościowych o pierwszej dostawie amerykańskiej ropy na Ukrainę.

Źródło: Biznes Alert

REKLAMA