
„Warunkiem upamiętnienia zbrodni na Wołyniu jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji po to, żeby można było oznaczyć groby, żeby potomkowie znali miejsca, w które mogą pojechać, gdzie mogą zapalić znicz” – powiedział prezydent Andrzej Duda, który złożył wieniec przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.
„Jeżeli dzisiaj mówimy o budowaniu relacji pomiędzy naszymi narodami, pomiędzy narodem polskim a ukraińskim, jeżeli dzisiaj mówimy o budowaniu relacji pomiędzy naszymi państwami, (…) żeby te relacje były jak najlepsze, to jedna rzecz jest pewna; potrzebujemy pamięci po to, żeby coś takiego, co wtedy się zdarzyło, nigdy więcej nie powtórzyło się pomiędzy naszymi narodami (…) – mówił Prezydent.
RZEŹ WOŁYŃSKA
Polaków mordowano siekierami, piłami, palono żywcem. Nie oszczędzano nikogo. Zabijano kobiety, dzieci i starców. #Pamiętamy pic.twitter.com/8q31U8RjA6— Anna (@bieszczady88) July 11, 2019
Andrzej Duda dodał, że „warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji” i że prosił o to podczas spotkania w Brukseli prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Na Ukrainie i w Polsce trwają uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni, która miała swoją kulminację 76 lat temu – 11 lipca 1943 r. w ramach tzw. „krwawej niedzieli”. UPA dokonała wtedy skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim.
ℹ️Dowiedz się więcej o #ZbrodniaWołyńska na portalu #IPN:
✅ relacje świadków
✅ kalendarium
✅ zdjęcia
🇵🇱 https://t.co/8ovELrdPmD
🇬🇧 https://t.co/mDF897yGQ1
🇺🇦 https://t.co/2XFPxNeNap#RzeźWołyńska #LudobójstwoWołyńskie #Wołyń #Kresy #IIWŚ #Wołyń1943 pic.twitter.com/iQT7KGwMFv— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) July 11, 2019
Źródło: PAP