
Prezes Deutsche Bank musiał się tłumaczyć mediom z zachowania kierownictwa, które zamawiało sobie na koszt firmy drogie, ekskluzywne garnitury w tym samym czasie, kiedy firma powołując się na potrzeby oszczędności, podjęła decyzję o zwolnieniu 18 tys. pracowników.
Informacja o redukcji zbiegła się z ujawnieniem w brytyjskich mediach historii dwóch urzędników oddziału tego banu w Londynie, którzy zamówili sobie krawca, by ten uszył im garnitury warte po 1500 funtów.
Historia stała się hitem medialnym w całej Wielkiej Brytanii i przedmiotem z niemieckiego banku.
Akcje Deutsche Banku w dalszym ciągu na historycznych minimach 📊🏦 #DeutscheBank #Deutsche #Bank #aferaDeutscheBank #branżafinansowa #akcje #giełda #analiza #exerianetwork https://t.co/HMDW5PtBEF
— Ticker.pl (@ticker_pl) July 10, 2019
Prezes Christian Sewing cytowany przez „Handelsblatt” wyraził oburzenie i zapowiedział, że udzielił swoim pracownikom z Londynu nagany. Jego zdaniem „ich zachowanie nie reprezentuje wartości firmy”.
Deutsche Bank CEO Scolds Managers Over Pricey Suit Fittings Amid Layoffs https://t.co/A0VFkJAPjL
— B K Team (@ApnaTimeAaega) July 12, 2019
Historia londyńska to raczej skandalik obyczajowy. Jednak od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. Deutsche Bank uwikłał się w wiele poważnych skandali, które kosztowały go ogromne sumy. Stąd decyzja banku o zwolnieniu jednej piątej swoich pracowników, aby obniżyć koszty działania do 2022 roku o 6 mld euro.
Teraz pranie pieniędzy w Malezji. Co to jest z tymi Niemcami. Jak nie kantują na deslach, to piorą pieniądze ruskie mafii, a teraz lewe fundusze https://t.co/tCM8v0MZOF
— Tomasz Wróblewski (@tomaawroblewski) July 11, 2019
Niektórzy pracownicy Deutsche Bank w centralach takich jak Hongkong, Londyn i Nowy Jork otrzymali wypowiedzenia następnego dnia po ogłoszeniu planu oszczędności. W ubiegłym roku bank zwolnił już 6 tys. pracowników. Pozostałych stać jeszcze na angielskie… garnitury.
Chory świat finansów. Według badań Financial Times, sześciu dyrektorów wyższego szczebla Deutsche Bank, którego zarządzanie miało wymiar katastrofy, między majem 2018 r. a lipcem 2019 r. otrzymało w ramach odprawy 46 milionów dolarów. Prezes 12 mln USD. https://t.co/oxbwTjgQcC
— Paweł Badzio (@Pawel_Badzio) July 12, 2019
Źródło: Le Figaro/ AFP