
Prezydent Francji Emmanuel Macron przerwał swój urlop i po raz pierwszy pod 2 tygodni pokazał się publicznie. Prezydent wziął udział w Saint-Raphael na południowym wschodzie kraju w obchodach 75. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Prowansji.
Byłą to okazja do spotkań z kilkoma prezydentami państw afrykańskich, w tym Gwinei Alphy Condego i Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane’ego Ouattary. Osobne spotkanie odbędzie się z przywódcami Algierii.
Operacja lądowania na południu Francji „Anvil – Dragoon” (Kowadło-Smok) pozostaje w cieniu operacji „Overlord”, czyli lądowania aliantów w Normandii z 6 czerwca 1944 roku. Akcja ta miała znaczenie dla wyzwolenia Francji, ale dla losów całej II wojny była lokalnym epizodem,chociaż był to plan mający na celu także powstrzymanie części armii niemieckiej na południu.
Desant w Prowansji prowadziły wspólnie jednostki amerykańskie, francuskie, brytyjskie i kanadyjskie. Armia francuska składała się w dużej części z wojsk kolonialnych, które wtedy już przeszły na stronę de Gaulle’a i służyło w niej bardzo żołnierzy zarówno z czarnej Afryki, jak i Arabów.
Dlatego rocznica lądowania w Prowansji jest okazją, aby oddać hołd żołnierzom z byłych francuskich kolonii, którzy wnieśli wkład w wyzwolenie Francji spod okupacji. W skład 450-tysięcznych sił inwazyjnych wchodziło 260 tys. żołnierzy 1. armii francuskiej, dowodzonej przez generała Jeana de Lattre de Tassigny, z których połowa to żołnierze europejscy (Francuzi z Afryki Północnej i Francji metropolitalnej), a połowa to żołnierze z Afryki Północnej i Subsaharyjskiej.
Le débarquement en Provence, au nom de code opération Anvil Dragoon, est une opération militaire menée pendant la Seconde Guerre mondiale à partir du 15 août 1944 par les troupes alliées
Pieds-noirs, Algériens, Marocains et Sénégalais aux avant-postes du débarquement de Provence pic.twitter.com/HZGtROYBuq— Diane Warthin (@DianeM69W1) August 15, 2019
Niestety, owo lądowanie w Prowansji miało też pewne znaczenie dla Polski. Uwikłanie tak dużych sił alianckich na południu Francji, oznaczało wyhamowanie jakichkolwiek pomysłów wejścia od południa na terytoria Europy środkowowschodniej. Dlatego bardzo mocno operację „Dragoon” poparł Stalin i Sowieci, którzy otrzymali wyłączność na „wyzwalanie” Wschodu.
Plan ten popierał także generał de Gaulle, ale w jego przypadku taktyczny sojusz z Sowietami uważał po prostu za korzystny dla wyzwolenia swojego kraju.
Operation Anvil
Operation Dragoon
Operation Dove
Operation Span
⚓️🛩️
Do these code names ring a bell? They refer to the Allied invasion of Southern France on August 15, 1944.
75 years later, we are grateful for the sacrifices made by those brave men&women. #ProvenceRemembers pic.twitter.com/f39bLHQ0Ba— French Embassy U.S. (@franceintheus) August 15, 2019
Źródło: PAP/ AFP/ Valuers Actuelles