Specjaliści żądają wprowadzenia nowego podatku. Nie będzie słodko

Cukier w kostkach. Foto: Pixabay.com
Cukier w kostkach. Foto: Pixabay.com
REKLAMA

Szeroka edukacja na temat zdrowego żywienia, rozbudowa systemu opieki nad dzieckiem otyłym w ramach świadczeń NFZ, podatek od cukru – to rozwiązania postulowane przez specjalistów leczących w Polsce otyłość dziecięcą.

W Katowicach od środy do soboty trwa 29. Konferencja European Childhood Obesity Group (ECOG).

REKLAMA

Jak podkreśliła współorganizatorka konferencji dr hab. Agnieszka Stachurzok z GCZD, Polska plasuje się w środku stawki krajów europejskich, jeśli chodzi o częstość występowania otyłości dziecięcej. „W Europie obecnie przodują w tym zakresie kraje basenu Morza Śródziemnego – Grecja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Malta. Słynna zdrowa dieta śródziemnomorska była dietą chłopów włoskich z lat 50. – współczesne rodziny już się nie odżywiają według jej zasad. W Polsce w ostatnich latach przestała na szczęście narastać częstość występowania nadwagi, narasta natomiast ilość dzieci z tą cięższą, największą otyłością” – powiedziała PAP.

Przyznała, że wiele dzieci z niewielką nadwagą czy niewielką otyłością nie otrzymuje w porę właściwej pomocy, bo lekarze rodzinni – wobec kolejki dzieci z infekcjami w poczekalni – nie zawsze mają czas i możliwość, by zwrócić rodzicom uwagę na ten aspekt zdrowia dziecka. Brakuje też poradni specjalistycznych, gdzie dzieci mogłyby otrzymać fachową i kompleksową pomoc nie tylko lekarza, ale też dietetyka, fizjoterapeuty czy psychologa.

„Dzieci uciekają często w jedzenie przed problemami. Jedzenie jest przyjemnością, więc dziecko nieszczęśliwe – bo coś jest nie tak w rodzinie, w szkole – sięga po tę przyjemność” – wskazała dr hab. Agnieszka Stachurzok.

Za największy czynnik ryzyka otyłości dziecka w Polsce uznaje biedę. „Objawem biedy w Polsce nie jest chude, niedożywione dziecko, tylko coraz częściej to właśnie dziecko z nadwagą, żywiące się złymi, niezdrowymi produktami wysokoprzetworzonymi, z dużą zawartością soli czy cukru, pijące bardzo często napoje z dużą ilością cukru. Tutaj konieczna jest edukacja dzieci od najmłodszych lat, ale też rodziców – to decyzje na poziomie polityki” – podkreśliła.

Zdaniem dr Stachurzok w Polsce powinien zostać wprowadzony podatek od cukru dodawanego do żywności. „Wiele krajów wprowadza podatek od cukrów dodanych. To nie jest popularna decyzja – wprowadzić podatek od cukierków, ale cukier to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego” – powiedziała.
(PAP)

REKLAMA