Rekordowo niska aktywność naszej gwiazdy. Liczba plam na Słońcu najniższa w historii

Zachodzące Słońce fot. PAP/Abaca
Zachodzące Słońce fot. PAP/Abaca
REKLAMA

Obecny cykl słoneczny zapisze się w historii z powodu rekordowo niskiej aktywności naszej gwiazdy. Liczba plam słonecznych jest już tak niska jak w 2008 roku.

Aktywność naszej gwiazdy mierzymy za pomocą ilości plam słonecznych. Ich liczba oscyluje w 11 letnich cyklach.

Obecnie znajdujemy się w 24 cyklu i wszystko wskazuje, że będzie on charakteryzował się rekordowo niską aktywnością Słońca w całej erze kosmicznej.

REKLAMA

Poprzedni rekord przypada na 23 cykl słoneczny. W jego minimum, które wypadło w 2008 roku, plamy na tarczy Słońca nie pojawiły się przez 268 dni, czyli 73 proc. całego roku.

W sobotę rekord ten został  wyrównany. Ponieważ do końca roku pozostało jeszcze ponad dwa tygodnie jest praktycznie pewne, że zostanie pobity.

NASA przewiduje, że aktywność naszej gwiazdy, będzie jeszcze niższa w następnym, 25 cyklu słonecznym.  Ma on być najsłabszy w ciągu ostatnich 200 lat.

Nowy cykl rozpocznie się w 2020 roku, a jego szczyt przypadnie na rok 2025. NASA ocenia, że liczba plam słonecznych wyniesie od 30 do 50 proc. ilości odnotowanej w szczycie cyklu 24. Oznacza to iż będzie niższa niż w Minimum Daltona, które przypadło na lata 1790-1830.

Prognoza dotycząca 25 cyklu słonecznego. Źródło: NASA
Prognoza dotycząca 25 cyklu słonecznego. Źródło: NASA

Niska aktywność Słońca wiąże się z wysoką liczbą promieniowania kosmicznego jaka dociera do ziemskiej atmosfery.

W trakcie minimum słonecznego pole magnetyczne naszej gwiazdy i wiatr słoneczny słabnie. Umożliwia to wysokoenergetycznym cząstkom docieranie w głąb Układu Słonecznego.

REKLAMA