
W brytyjskim wydaniu „Timesa” ukazał się artykuł na temat książki Jacka Fairweathera pt. „Ochotnik”. Jest to biografia polskiego bohatera, który dobrowolnie trafił do Auschwitz. Jednak zdaniem gazety, Witold Pilecki był Żydem.
Brytyjska gazeta stwierdziła na swoich łamach, że Witold Pilecki był „polskim Żydem”. Po licznych interwencjach internautów, informację poprawiono.
„Ochotnik Jacka Fairweathera został pochwalony przez sędziów, jako biografia, którą czyta się jak thriller i ta, która rzuca świeże światło na temat, o którym ludzie myśleli, że wiedzą wszystko” – czytamy.
„Po opublikowaniu książki w zeszłym roku, jej bohater, polski Żyd imieniem Witold Pilecki, został okrzyknięty „największym nie znanym bohaterem” konfliktu, za jego misję wysłania do nieznanego wówczas obozu i wzniecenia buntu, co zostało przedstawione szerszej publiczności” – napisano w pierwotnej wersji.
Według dzisiejszego wydania @thetimes, artykuł o książce @jackfairweather, Witold Pilecki był polskim Żydem.
Hmm https://t.co/wEQgR21N80 pic.twitter.com/n3JQlHx7KA
— Michał Pretm (@michalpretm) January 29, 2020
Raporty Pileckiego
Witold Pilecki zgłosił się jako ochotnik do Auschwitz. W swoich raportach opisał niemieckie barbarzyństwo z perspektywy naocznego świadka i uczestnika obozowej gehenny. Była to jedna z pierwszych relacji, jakie wydostały się poza mury obozu. Rotmistrz Pilecki poszedł do Auschwitz dobrowolnie, właśnie m.in. po to, żeby świat dowiedział się, co dzieje się wewnątrz niemieckiego obozu zagłady. Autor zamieścił w nim sporo faktów, ale także wiele własnych przemyśleń.
Pełny, bezpłatny „Raport Witolda” można pobrać tutaj.
Witold Pilecki urodził się w rodzinie szlacheckiej w 1901 roku. W jego rodzinie kultywowano tradycje patriotyczne. Dziadek Witolda został bowiem zesłany na Syberię za udział w powstaniu styczniowym. Pilecki spędził młodość w Wilnie, gdzie działał w organizacjach patriotycznych. Jako żołnierz Wojska Polskiego walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Brał udział w obronie Grodna. Walczył także w Bitwie Warszawskiej. Jako ochotnik uczestniczył też w buncie Żeligowskiego.
W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany do służby w Wojsku Polskim. Brał udział w kampanii wrześniowej. Rotmistrz Pilecki przedstawił swoim przełożonym pomysł przeniknięcia do niemieckiego obozu koncentracyjnego w 1940 roku. Wcielił go w życie 19 września tego samego roku, gdy dał się aresztować podczas łapanki w bloku przy al. Wojska Polskiego 40 w Warszawie.
W nocy z 21 na 22 września trafił do Auschwitz. Tam na polecenie Armii Krajowej zorganizował m.in. ruch oporu Związek Organizacji Wojskowej. Po brawurowej ucieczce z obozu w Wielkanoc 1943 roku spisał trzy raporty podsumowujące jego pracę, działalność ZOW i warunki panujące za murem. W 1944 roku walczył w Powstaniu Warszawskim. Został zabity przez komunistów 25 maja 1948 roku.
Źródła: Twitter/nczas.com